Iași Open. Miriam Bulgaru a eliminat-o pe favorita Tatijana Maria

Iași Open. Miriam Bulgaru a eliminat-o pe favorita Tatijana Maria Miriam Bulgaru. Sursă foto: Facebook

Iași. Jucătoarea română Miriam Bulgaru a reușit să o înfrângă pe favorita numărul doi, veterana germană Tatijana Maria, în primul tur de la Iași Open.

Miriam Bulgaru, ocupanta locului 206 WTA, a reușit să provoace o mare surpriză în cadrul turneului WTA de la Iași, înfrângând-o pe Tatijana Maria, clasată pe locul 60 WTA, cu 6-4, 6-2. În primul set, Bulgaru a început în forță, profitând de startul mai slab al adversarei sale și reușind un break imediat. Deși Maria a reușit să se recupereze, Bulgaru a fost capabilă să gestioneze presiunea, ratând două mingi de set la 5-3, dar având suficientă determinare pentru a închide setul la prima oportunitate, după 55 de minute, în fața unei adversare care a oferit un joc atipic.

În setul secund, Bulgaru a continuat să-și impună stilul de joc, reușind un nou break încă de la început. Cu un serviciu solid, a confirmat avantajul până la 4-2, demonstrând o constanță remarcabilă. Apoi, românca a mai reușit un break suplimentar, dublat imediat de un nou game câștigat, consolidându-și astfel avantajul și asigurându-și o victorie decisivă în fața unei jucătoare de rang superior.

Această performanță deosebită a lui Miriam Bulgaru nu doar că subliniază abilitățile și potențialul său, dar marchează și o realizare semnificativă în cariera sa, având în vedere diferența de clasament dintre cele două jucătoare.

Cu cine ar putea juca Miriam Bulgaru

În turul secund al turneului WTA de la Iași, Miriam Bulgaru va întâlni cel mai probabil marți câștigătoarea meciului dintre bulgăroaica Gergana Topalova, clasată pe locul 234 WTA, și franceza Selena Janicijevic, locul 189 WTA. Ambele jucătoare au ajuns în acest stadiu al competiției venind din calificări, iar confruntarea lor este programată pentru luni. Această întâlnire va fi decisivă pentru stabilirea adversarei lui Bulgaru în următoarea rundă, iar meciul promite să fie interesant, având în vedere că ambele jucătoare sunt departe de primele locuri în clasament, dar au demonstrat determinare și abilități în fazele preliminare.

În același timp, România mai este reprezentată în competiție de Jaqueline Cristian, care va juca luni în primul tur împotriva italiencei Nuria Brancaccio, clasată pe locul 232 WTA. Brancaccio a intrat în turneu din postura de lucky loser, în timp ce Cristian își va aduce aportul în competiție cu speranța de a avansa mai departe.

Miriam Bulgaru

Miriam Bulgaru. Sursă foto: Facebook

Următoarele meciuri de la Iași Open

Luni, la Iași Open, debutează și Anca Todoni, care va înfrunta în primul tur pe rusoaica Aliona Falei, clasată pe locul 184 WTA. Todoni, în căutarea unei performanțe remarcabile pe teren propriu, va avea ocazia să-și demonstreze abilitățile împotriva unei adversare experimentate. Meciul promite să fie unul captivant, iar Todoni va încerca să profite de avantajul jocului pe teren familiar pentru a avansa în tururile superioare ale competiției.

În alte evoluții ale turneului, Gabriela Ruse a reușit să obțină un loc în turul doi după o victorie de două ore în fața rusoaicei Anastasia Tikhonova, cu scorul de 6-3, 5-7, 6-1. Ruse a demonstrat o mare determinare și tărie mentală, reușind să închidă meciul în setul decisiv după o luptă strânsă.