Gabriela Ruse, învinsă în primul tur la Seul

Gabriela Ruse, învinsă în primul tur la Seul Gabriela Ruse. Sursă foto: Instagram

Gabriela Ruse a fost învinsă în primul tur de la Seul. Românca a fost eliminată în prima rundă a turneului Korea Open, de categorie WTA 500, desfășurat luni.

Gabriela Ruse a fost eliminată din turneul WTA 500 de la Seul după ce a pierdut confruntarea cu Yue Yuan, jucătoarea chineză clasată pe locul 38 în lume. După un meci disputat timp de două ore și 7 minute, scorul final a fost 6-4, 2-6, 6-2 în favoarea sportivei din China. Deși Ruse a reușit să câștige setul al doilea și a arătat momente bune de joc, nu a fost suficient pentru a înfrunta dominanța lui Yue Yuan în seturile decisive.

Pe lângă eliminarea din competiție, Gabriela Ruse va primi un cec de 9.820 de dolari și va aduna 26 de puncte WTA pentru performanța sa la Seul.

Gabriela Ruse

Gabriela Ruse. Sursă foto: Instagram

Gabriela Ruse trecuse duminică de calificările de la Seul

Gabriela Ruse, clasată pe locul 100 în clasamentul WTA, a reușit să se califice pe tabloul principal al turneului WTA 500 de la Seul, cu premii totale de 922.573 de dolari. În ultimul tur al calificărilor, românca a înfruntat-o pe japoneza Kyoka Okamura, reușind să câștige după un meci de trei seturi cu scorul de 6-3, 2-6, 6-2. Performanța sa a necesitat două ore și 24 de minute de joc intens, în care a comis 10 duble greșeli și a reușit 3 ași, câștigând astfel un cec de 9.820 de dolari și acumulând 26 de puncte WTA.

În turul principal, Gabriela Ruse se va confrunta cu Yue Yuan, o jucătoare chineză cu care nu a avut niciodată un meci anterior. De asemenea, românca va participa și în competiția de dublu, unde va face echipă cu Marta Kostiuk din Ucraina. Perechea Ruse-Kostiuk va întâlni în turul inaugural echipa formată din Ninomiya și Tomova.

Gabriela Ruse a demonstrat o formă solidă în ultimele turnee, și această calificare în turneul de la Seul reflectă progresul său în circuitul WTA.

Paula Badosa: „Am crezut pentru moment că joc împotriva Simonei Halep”

În urmă cu două săptămâni, Ruse a fost eliminată în turul trei din competiția US Open. Cu toate acestea, adversara care a reușit să o scoată din competiție pe româncă, Paula Badosa, i-a admirat anduranța de pe teren:

„Mi-am întrebat antrenorul ce pot face, pentru că ea juca foarte bine. Am crezut pentru moment că joc împotriva Simonei Halep. Acum o să fiu obosită, chiar a fost un meci complicat. Sunt motivată să merg mai departe. E foarte cool să fiu aici”, a declarat sportiva din Spania.