Farul Constanța este noua campioană a României la fotbal. Echipa lui Hagi a câștigat cu 3 - 2 cu FCSB după un meci de infarct Sursa foto. GSP

Meciul dintre Farul Constanța și FCSB s-a încheiat cu scorul de 3 - 2, iar constănțenii sunt noii campioni din SuperLiga. Cele două echipe, Farul Constanța, pregătită de Gheorghe Hagi, și FCSB-ul lui Gigi Becali s-au înfruntat în derby-ul rundei cu numărul 9 din play-off-ul SuperLigii. Pentru gruparea de la malul Mării, o victorie ar fi echivalat cu primul titlu de campioană în SuperLiga de fotbal.

Farul a pornit ca favorită în meciul de fotbal cu FCSB, dat fiind că o victorie îi aducea direct titlul de campioană a ediției 2022 - 2023 din SuperLiga. La oricare alt rezultat, titlul urma să se joace în ultima etapă, cînd Farul Constanța va întâlni pe CFR la Cluj, iar FCSB va juca cu Rapid pe Arena Națională.

Atmosfera a fost incendiară pe stadionul din Ovidiu, unde s-a disputat derby-ul acestei seri, Farul - FCSB, meciul decisiv pentru titlu din Superligă. Pe stadion au fost în jur de 4.400 de suporteri și iubitori ai fotbalului, veniți să vadă jocul în care echipa lui Gică Hagi a evoluat cu titlul pe masă.

Sursa foto: GSP

Suporterii Farului Constanța au transformat micuța arenă într-un adevărat „vulcan”. Păcălind vigilența forțelor de ordine, suporterii au introdus la peluză numeroase materiale pirotehnice și s-au folosit din plin, creând o atmosferă incendiară la propriu.

Fanii constănțeni au pregătit și un mesaj special pentru echipa lor: „Rămâi, clipă, căci ești așa de frumoasă / Întâia din istoria noastră tumultoasă”.

Spectacolul dinainte de meci a fost completat, pe teren, de jucătorii FCSB care au apărut în tricouri speciale, pregătite de suporterii din Peluza Nord, cu mesajul „Uniți nimeni nu ne poate învinge”.

FCSB a marcat în minutul 9

Primul gol a fost înscris în minutul 9 când Adrian Șut a înscris în poarta Farului cu o lovitură puternică din afara careului, de la aproape 25 de metri. Portarul constănțean Aioani nu a avut nici o reacție la acest șut care a rupt echilibrul de pe teren. Jucătorul FCSB a fost servit scurt de Florinel Coman, și a înaintat cu mingea la picior pe lângă Tudor Băluță, după care a șutat la înălțime medie, lângă bară, reușind astfel să-l învingă pe Aioani. A fost al cincilea gol înscris de Adrian Șut în acest sezon din SuperLiga.

FCSB a marcat pentru a doua oară prin Compagno, care a primit o pasă de la același Florinel Coman, în careu, și a majorat scorul în minutul 17. Golgeterul celor de la FCSB a venit lansat la 10 metri de poarta lui Aioani, fără marcaj, și a reluat  cu latul, pe sub portar. A fost cel de-al 15-lea gol pe care atacantul italian l-a reușit în această stagiune. De menționat că italianul Compagno a înscris în toate meciurile pe care le-a disputat FCSB împotriva Farului, în actuala stagiune.

Farul a redus din diferență la greșeala portaruluI FCSB

Farul a redus din diferență, în minutul 42 ducând scorul la 2 -1 prin Mateus Santos care a înscris cu o lovitură de cap profitând de ieșirea hazardată a portarului FCSB, Târnovanu, la centrarea lui Borza. Faza a fost construită în banda stângă, unde Andrei Borza și Adrian Mazilu au reușit o combinație în viteză.

Cel dintâi a centrat pe bara a doua, iar Târnovanu a ieșit din poartă cu ochii doar pe balon, fără să fie atent la adversarul pe care-l avea în stânga, Mateus Santos. Portarul FCSB-ului a ratat mingea, iar brazilianul a îndeplinit doar o formalitate, introducând mingea în poartă cu o lovitură simplă de cap.

După golul primit, Târnovanu a făcut un gest sugestiv, și-a mușcat din tricou de parcă ar fi realizat eroarea comisă.

Cu această lovitură dinainte de pauză, gruparea condusă de Gheorghe Hagi a intrat la pauză cu speranța că va recupera golurile primite în prima parte. FCSB și-a construit rapid un avantaj, marcând pentru 2-0 cu goluri în minutele 8 și 17, însă lucrurile nu erau încheiate.

Farul a egalat prin Tudor Băluță în minutul 59

După pauză FCSB a făcut două schimbări, înlocuindu-l pe Octavian Popescu cu Andrei Cordea și pe Joonas Tamm cu Iulian Cristea. Antrenorul Farului, Gică Hagi a răspuns zece minute mai târziu, în minutul 55, când i-a trimis în teren pe Casap și Enes Sali, doi jucătoriofensivi și i-a scos pe Grameni și Mazilu.

Iar rezultatul s-a văzut doar patru minute mai târziu când Farul a egalat-o pe FCSB prin golul lui Băluță din pasa lui Casap. În minutul 58, Joyskim Dawa a considerat că FCSB primește incorect o lovitură de la colțul terenului. Fundașul oaspeților a încercat să protejeze mingea în duelul cu Borza, dar a atins-o cu vârful ghetei înainte să iasă afară. Arbitrul a dictat corner, iar Farul a restabilit egalitatea la 2 prin Tudor Băluță care a marcat cu o lovitură de cap imparabilă, la centrarea nou-intratului Casap.

În minutul 72, Farul a încercat să-și creeze o nouă fază periculoasă la poarta FCSB, dar șutul lui Mateus Criciuma de la Farul a trecut pe departe de poartă.

Golul de 3 - 2 pentru Farul Constanța a fost marcat de Louis Munteanu cu piciorul stâng.

Echipele de start

Farul: Aioani - Kiki, Larie, Artean, Borza - T. Băluță, Nedelcu, Grameni - Ad. Mazilu, L. Munteanu, Mateus Barbosa

Rezerve: Buzbuchi - Sîrbu, Boli, Doukoure, Casap, N. Popescu, V. Morar, Sali, I. Cojocaru

Antrenor: Gică Hagi

FCSB: Târnovanu - Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic - Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru - Oct. Popescu, Compagno, Fl. Coman

Rezerve: A. Vlad - Miculescu, I. Cristea, Omrani, Nikolov, Oaidă, Pantea, Radaslavescu, Cordea

Antrenor: Elias Charalambous