Empoli - AS Roma. Ce notă a primit Răzvan Marin după meciul cu echipa lui Jose Mourinho, „antrenorul lunii august” Sursa: Arhiva EVZ

Empoli - AS Roma. Răzvan Marin, 26 de ani, este cea mai importantă achiziție a lui Empoli din vara aceasta. Internaționalul român este împrumutat pentru un an, cu opțiune de transfer definitiv pentru şapte milioane de euro.

Empoli nu a obținut nicio victorie după primele cinci etape din Serie A, în ciuda unui program accesibil, şi a strâns patru puncte doar din remize. Toscanii au terminat stagiunea precedentă pe locul 14 din 20, fără emoţii legate de retrogradare, dar Aurelio Andreazzoli a fost înlocuit pe banca tehnică a echipei cu Paolo Zanetti, un fost jucător al „albaştrilor” care la capătul sezonului trecut a retrogradat în Serie B cu Venezia (locul 20).

Empoli -Roma 1-2. Paulo Dybala a deschis scorul în minutul 17 al partidei, iar Filippo Bandinelli a restabilit egalitatea cu două minute înainte de pauză. Scorul final a fost stabilit de Tammy Abraham, care a punctat în minutul 71. Romanii își puteau majora avantajul, însă Lorenzo Pellegrini a ratat un penalty în minutul 77.

În urma acestui rezultat, AS Roma este pe 5 în Serie A, cu 13 puncte acumulate în șase meciuri. De cealaltă parte, Empoli ocupă poziția a 16-a și are doar patru puncte.

Empoli -Roma. Răzvan Marin a fost titularizat în duelul cu AS Roma

Răzvan Marin a fost titularizat în duelul cu AS Roma, iar internaționalul român a evoluat timp de 82 de minute. Pentru prestația din jocul de luni seara, mijlocașul a primit nota 6 din partea italienilor.

Răzvan Marin, pe lista preliminară a stranierilor convocați de Edi Iordănescu pentru ultimele meciuri din Liga Națiunilor Săptămânile trecute, Federația Română de Fotbal a anunțat lista preliminară cu stranierii aflați în vizorul lui Edi Iordănescu pentru ultimele două meciuri din Liga Națiunilor. Ulterior, pe lista finală se vor regăsi o parte dintre cei anunțați acum, alături de fotbaliști din campionatul intern.

Startul Romei, prefect în noul sezon

Roma a avut un start aproape perfect de sezon, cu trei victorii şi un egal pe terenul lui Juventus Torino, dar în ultimele două partide, ambele disputate în deplasare, a dezamăgit crunt, 0-4 cu Udinese în Serie A şi 1-2 cu Ludogoreţ în UEFA Europa League.

Culmea, înaintea celor două meciuri pierdute, Jose Mourinho a fost desemnat „antrenorul lunii august” în Italia, premiu acordat de un juriu compus din directorii ziarelor sportive.

„Prefer să spun că mai bine pierd o dată cu 0-4 decât să pierd de patru ori cu 0-1”, a spus antrenorul portughez după înfrângerea cu Udinese.

În sezonul 2021-2022, Roma a câştigat ambele meciuri cu Empoli, 2-0 în deplasare şi 4-2 pe teren propriu. De altfel, capitolinii s-au impus în ultimele cinci meciuri directe, în care au marcat de fiecare dată cel puțin două goluri, informează digisport.ro.