DERBY-UL ROMÂNIEI. Steaua - Dinamo 3-1! "Câinii" mor când vor stăpânii!

Steliştii, consideraţi "patronii" Ligii I la fotbal, au reuşit s-o bată aseară pe Dinamo, pe care oricum se lăudau că o vor umili. Golurile fericirii roş-albastre au căzut pe final. "Centralul" belgian n-a dictat două penalty-uri pentru "câini".

Steaua a depăşit-o aseară pe Dinamo, scor 3-1, în derby-ul de tradiţie al fotbalului românesc. Meciul pe care antrenorii, fotbaliştii şi suporterii îl aşteaptă un an întreg a oferit doar îndârjire şi doar pe alocuri spectacol. Obinuită cu posesia, Steaua a atacat mai mult, iar Dinamo a pârjolit păşunile şi a secat fântânile din faţa porţii. În prima repriză, steliştii au avut ocaziile, dar rivalii i-au lovit la singura lor ocazie, prin vitezistul Marius Alexe (38). După pauză, Raul Rusescu a reuşit "dubla", iar Szukala a închis tabela. Dinamo a reclamat neacordarea a două penalty- uri. Dario Bonetti, italianul căruia i se cântă prohodul la fiecare etapă, a pierdut repede 2 oameni (Pulhac şi Alvarez au ieşit accidentaţi). În plus, italianul a improvizat, crezându-se probabil Jose Mourinho când l-a folosit pe stoperul Dragoş Grigore în rolul interpretat de Pepe la derby-urile Real Madrid - Barcelona.

• DERBY-UL ROMÂNIEI. Steaua - Dinamo, scor 3-1. Rusescu şi arbitrul belgian au muşcat din "câini"

Ca de fiecare dată la derby, fanii s-au luat la harţă. Incidentele au avut loc în afara arenei. 20 de suporteri dinamovişti au fost agresaţi de stelişti, iar opt dintre "războinici" au ajuns la secţia de poliţie. Următorul meci al Stelei este programat joi, în Liga Europa, pe tărâm norvegian, cu Molde. În campionatul intern, formaţia lui Ole Gunnar Solskjaer a remizat sâmbătă, 1-1, cu Tromso, în deplasare. Cu două etape rămase de jucat, Molde este lider, cu 56 de puncte, cu un punct peste Stromsgodset. CITIŢI ŞI:

• Reghecampf e nemilos cu adversarii: "Nu ne-au surprins cu nimic"
  • Bonetti e sincer: "Steaua e cea mai puternică echipă din România." Italianul îşi face praf jucătorii
  • Meme Stoica, ironii ieftine: "Dinamo nu a ajuns de două ori în careul nostru"