Catastrofă pentru Real Madrid în Liga Campionilor. Umilință totală

Șahtior Donețk a dat o mare lovitură pe terenul celor de la Real Madrid.

Debut de coșmar pentru Real Madrid în noua ediție a Ligii Campionilor, sezonul 2020-2021. „Galacticii” au fost învinși, miercuri, pe teren propriu, de Șahtior Donețk, scor 2-3. Ucrainenii au avut o primă repriză de vis și au condus cu 3-0. Spaniolii au mai redus din proporțiile dezastrului, dar la final nu au putut să salveze nici măcar un punct.

Mai întâi, Tete a deschis scorul în minutul 29. Apoi, Raphael Varane și-a marcat un autogol în minutul 33. Tabela a fost modificată și de Manor Solomon, care a dus scorul la 3-0 în minutul 42.

În partea a doua, madrilenii au turat motoarele și au redus din diferență mai întâi datorită lui Luka Modrici (54), apoi grație reușitei lui Vinicius Junior (59). O mare victorie pentru formația din Ucraina, care speră la calificarea în „optimi”, după trei puncte nesperate. Din Grupa B a competiției mai fac parte Inter Milano și Borussia Monchengladbach.

Dinamo Kiev nu a făcut față cu Juventus

Dacă Șahtior a avut o seară de vis, marea rivală, Dinamo Kiev, a cedat, marți, pe teren propriu, în fața celor de la Juventus Torino, scor 0-2. A fost o întâlnire între Mircea Lucescu, tehnicianul „alb-albaștrilor”, și Andrea Pirlo, antrenorul piemontezilor, fost fotbalist promovat de român.

„Primul lucru pozitiv pe care l-aș remarca a avut loc chiar înaintea să înceapă meciul. Constă în faptul că am introdus mulți jucători tineri, că au oportunitatea de a juca în Champions League, împotriva unor echipe ca Juventus și Barcelona. Ăsta e deja un lucru important. Al doilea lucru bun pe care l-aș remarca este că acești fotbaliști, care abia au părăsit academiile de fotbal, au jucat de la egal la egal cu niște fotbaliști mari”,a spus Mircea Lucescu la final.

Tot miercuri, într-o confruntare din Grupa A, Red Bull Salzburg a remizat pe teren propriu cu Lokomotiv Moscova, scor 2-2. Pentru gazde au marcat Dominik Szoboszlai (45) și Zlatko Junuzovici (50), pentru oaspeți au punctat Eder (19) și Vitaly Lisakovich (75).