Campionatul Mondial. Anglia a zdrobit Iranul într-un meci cu 8 goluri și o prestație jalnică a VAR-ului

În cea de-a doua partidă de la Campionatul Mondial, Anglia a câștigat fără nicio problemă confruntarea disputată împotriva Iranului, cu scorul de 6-2. Insularii au marcat de câte ori au vrut.

Anglia a debutat în forță la Campionatul Mondial din Qatar, într-o partidă contra celor din Iran, în Grupa B. Naționala Albionului a câștigat cu scorul de 6-2, chiar dacă în minutul 3 a fost privată de o lovitură de la 11 metri. Marry Maguire a fost placa în careu, la un corner, dar niciunul dintre arbitrii din camera VAR nu a sancționat faultul evident.

Trupa lui Gareth Southgate și-a văzut de treabă și a marcat de trei ori până la pauză, prin Jude Bellingham (35) și Bukayo Saka (43) și Raheem Sterling (45+1) Tot de trei ori au punctat englezii și în partea secundă, datorită lui Bukayo Saka (62), Marcus Rashford (71) şi Jack Grealish (90). Iranienii au punctat prin Mehdi Taremi (65 și 90+13 - penalty).

În minutul 8 a avut loc o fază foarte importantă. Harry Kane a centrat în faţa porţii, Sterling nu a ajuns la minge, însă portarul Beiranvand s-a ciocnit de fundaşul Hosseini şi şi-a spart nasul. Titularul din poarta echipei antrenate de Carlos Queiroz a primit îngrijiri mai multe minute, dar nu a putut continua şi a trebuit înlocuit. Dina cauza întreruperii jocului, prima repriză a fost prelungită cu 14 minute.

Au evoluat echipele:

Anglia: 1. Jordan Pickford - 12. Kieran Trippier, 5. John Stones, 6. Harry Maguire (15. Eric Dier, 70), 3. Luke Shaw - 4. Declan Rice, 22. Jude Bellingham - 17. Bukayo Saka (7. Jack Grealish, 70), 19. Mason Mount (20. Philip Foden, 71), 10. Raheem Sterling (11. Marcus Rashford, 71) - 9. Harry Kane (căpitan; 24. Callum Wilson, 75). Selecţioner: Gareth Southgate. Rezerve neutilizate: 13. Nicholas Pope, 23. Aaron Ramsdale - 2. Kyle Walker, 16. Conor Coady, 18. Trent Alexander-Arnold, 21. Benjamin White, 8. Jordan Henderson, 14. Kalvin Phillips, 25. James Maddison, 26. Conor Gallagher.

Iran: 1. Ali Beiranvand (24. Seyedhossein Hosseini, 19) - 2. Sadegh Moharrami, 15. Roozbeh Cheshmi (13. Mohammadhossein Kanani, 46), 19. Seyedmajid Hosseini, 8. Morteza Pouraliganji, 5. Milad Mohammadi (16. Mahdi Torabi, 63) - 3. Ehsan Haji Safi, 18. Ali Karimi (6. Saeid Ezatolahi, 46), 21. Ahmad Noorollahi (20. Sardar Azmoun, 77) - 7. Alireza Jahanbakhsh (17. Ali Gholizadeh, 46), 9. Mehdi Taremi. Selecţioner: Carlos Queiroz.

Rezerve neutilizate: 12. Seyed Niazmand, 22. Amir Abedzadeh - 4. Shoja Khalilzadeh, 23. Ramin Rezaeian, 25. Seyedabolfazl Jalali, 11. Vahid Amiri, 14. Seyed Ghoddoos, 10. Karim Ansarifard.

Arbitru: Raphael Claus; arbitri asistenţi: Rodrigo Figueiredo Henrique Correa, Danilo Simon (toţi din Brazilia); al patrulea oficial: Kevin Ortega (Peru) Cartonaş galbene: Jahanbakhsh (25), Pouraliganji (48).