Călin Georgescu contestă medicina: Cum poate să știe un doctor mai bine ca mine ce am eu

Călin Georgescu contestă medicina: Cum poate să știe un doctor mai bine ca mine ce am eumedicina / sursa foto: dreamstime.com

Călin Georgescu nu are încredere în medicină. El contestă știința care fundamentează evoluția umană și afirmă că medicina a fost creată ca un mijloc de manipulare prin frică.

Călin Georgescu revine cu afirmații controversate

Călin Georgescu, cunoscut pentru pozițiile sale proruse, revine cu noi afirmații controversate. După declarațiile sale bizare despre apa care nu ar fi apă, ci energie, despre nanocipurile din băuturile carbogazoase, despre piramidele egiptene care nu ar exista sau despre întâlnirile sale cu extratereștri, Georgescu propune acum o teorie absurdă care are ca scop să submineze una dintre cele mai vechi științe ce a contribuit la evoluția umanității de-a lungul timpului.

Într-o înregistrare virală pe rețelele de socializare din 2016, Călin Georgescu contestă cu fermitate medicina și doctorii care urmează 6 ani de studii universitare, urmate de până la 7 ani de rezidențiat și zeci de ani de specializare.

Georgescu contestă progresele din medicină

El susține că nimeni nu cunoaște mai bine decât el ce îl afectează, chiar și în fața unui medic.

«Lăsați-vă purtați în această energie a Universului și veți fi surprinși de câtă abundență vine peste voi. Dacă nu ai încredere în natură... atunci asta e problema. Omul, prin poziția sa bipedă este legătura între mama AND și tatăl Ceresc. Asta e toată ideea. Prin noi curge energia Universului și nu o înțelegem pentru că ne este frică că pierdem ceva... și așa a fost scrisă toată societatea.

Astăzi este peste tot... Frica că nu facem ce ne spune doctorul ce e bine...Gândiți-vă simplu... Cum poate să știe un doctor, om fiind...eu mă duc în fața lui și îi spun că sufăr de ceva..„mă doare asta". Cum poate să știe omul ăla mai bine decât mine?! N-are cum! Medicina a fost inventată special pentru frică!», afirmă Călin Georgescu.

Medicina a evoluat de-a lungul timpului

Medicina reprezintă știința dedicată prevenirii, diagnosticării, tratamentului și recuperării în cazul bolilor și accidentelor care afectează corpul uman. Aceasta este una dintre cele mai vechi și esențiale forme de cunoaștere practică, având un impact semnificativ asupra sănătății și duratei de viață a speciei umane.

De-a lungul timpului, medicina a evoluat de la metode empirice și ritualuri la o disciplină fundamentată pe dovezi științifice, integrând domenii precum biologia, chimia, fizica și tehnologia.

Inovațiile din medicină au dus la creșterea speranței de viață

De exemplu, prin inovații medicale precum vaccinurile, antibioticele și terapiile pentru afecțiuni cronice, medicina a contribuit semnificativ la creșterea speranței de viață la nivel global. Dezvoltarea penicilinei în secolul XX a dus la o scădere drastică a mortalității provocate de infecțiile bacteriene.

În plus, medicina a facilitat gestionarea și chiar eradicarea unor boli devastatoare, cum ar fi ciuma bubonică, variola și holera, care în trecut au avut un impact devastator asupra populațiilor.

Călin Georgescu

Călin Georgescu foto: INQUAM

În același timp, intervențiile medicale, inclusiv chirurgia, terapia fizică și tratamentele pentru sănătatea mentală, au contribuit semnificativ la îmbunătățirea stării generale a pacienților. De asemenea, inovații precum aparatele de imagistică medicală (RMN, CT), protezele bionice și instrumentele chirurgicale robotizate au transformat radical diagnosticul și tratamentul afecțiunilor, aducând speranță pe fețele și în inimile celor afectați.

Fără medicină, supraviețuirea speciei umane ar fi fost extrem de dificilă

Fără avansurile din domeniul medicinei, lumea de astăzi ar fi arătat cu totul diferit, iar supraviețuirea speciei umane ar fi fost extrem de dificilă. Fără tratamente pentru infecții, afecțiuni cronice sau răni, speranța de viață ar fi fost sub 40 de ani, similar cu perioada preistorică.

Nașterea ar fi continuat să fie un proces riscant atât pentru mamă, cât și pentru nou-născut, iar rata mortalității infantile ar fi fost alarmant de ridicată.

Boli devastatoare precum ciuma, holera sau gripa spaniolă ar fi continuat să provoace distrugeri, rezultând în depopulări masive la nivel global.

Fără intervenția vaccinurilor, numeroase afecțiuni precum poliomielita, rujeola sau variola ar fi continuat să fie endemice și extrem de periculoase. Oamenii ar fi fost obligați să se bazeze doar pe selecția naturală, iar persoanele cu o rezistență naturală la boli ar fi avut șanse mai mari de supraviețuire și reproducere în comparație cu cei mai vulnerabili.