Atletico Madrid, avans subțire în fața Borussia Dortmund. Scor final: 2-1

Atletico Madrid, avans subțire în fața Borussia Dortmund. Scor final: 2-1 Antoine Griezmann (Atlético de Madrid) sursa: captura UEFA TV

Atletico Madrid a obținut o victorie importantă, dar strânsă, cu 2-1 în fața lui Dortmund. În prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei Campionilor Europeni. Stabilind astfel un avantaj mic înainte de returul care va avea loc în Germania. Într-o seară în care pasiunea și intensitatea au atins culmi impresionante pe Estadio Metropolitano. Ambele echipe au arătat de ce fotbalul de pe bătrânul continent rămâne o scenă a talentului, a strategiei și a dorinței arzătoare de victorie.

Atletico Madrid a început în forță. Pentru gazde, Rodrigo De Paul marcând rapid în minutul 4, aducând astfel bucuria în rândul suporterilor prezenți. Momentul a evidențiat pressingul intens al lui Atlético, care a dus la o greșeală în apărarea lui Dortmund. Ian Maatsen fiind deposedat chiar la marginea propriei zone de pedeapsă.

Atlético și-a continuat dominarea, fiind aproape să-și mărească avantajul când portarul lui Dortmund, Gregor Kobel, a fost forțat să devieze o încercare spectaculoasă a lui Axel Witsel, fost mijlocaș la Dortmund. Eforturile susținute ale gazdelor și-au arătat rezultatul în minutul 32, când Samuel Lino a profitat de o pasă deosebită a lui Antoine Griezmann. A arătat că e vremea golurilor lui Atletico.

Atletico Madrid nu mai înscrie, nemții da

Dortmund a intrat mai decis în repriza a doua, încercând să-și regăsească ritmul în fața unei apărări solide a gazdelor. Strădaniile lor au fost răsplătite în minutul 81, când Sébastien Haller a înscris un gol vital. Reînviind speranțele echipei germane și ducând la un final plin de tensiune al meciului.

Momente cheie. Minutul 4: De Paul marchează devreme pentru Atlético 7': Kobel deviază lovitura lui Witsel 32': Lino dublează avantajul gazdelor 81': Haller înscrie un gol crucial pentru Dortmund 87': Bynoe-Gittens lovește bara pentru vizitatori 90+7: Capul lui Brandt este de asemenea respins de bară.

În ciuda unei posesii a mingii de doar aproximativ 36% pe parcursul celei mai mari părți a meciului, Atlético a părut să controleze și să domine jocul. Diego Simeone a remarcat superioritatea echipei sale până în minutul 60-70. Omul meciului a fost Antoine Griezmann (Atlético de Madrid). Cu toate acestea, golul primit târziu ar putea avea consecințe în manșa a doua. Întrucât Dortmund a demonstrat că poate reprezenta o amenințare serioasă chiar și sub presiune.

Declarații rezervate după meci

Din perspectiva lui Dortmund, întâlnirea a fost un montagne russe emoțional, scrie site-ul UEFA. Cu o primă repriză dezamăgitoare urmată de o revenire încurajatoare, evidențiată de schimbările inteligente făcute de antrenorul Edin Terzić. Au fost aproape de egalare de două ori în minutele finale, prin Jamie Bynoe-Gittens și Julian Brand. Dortmund pleacă din Madrid cu convingerea că nu au nevoie de un miracol fotbalistic pentru a avansa. Având baza unei reveniri spectaculoase în fața a 80.000 de spectatori prezenți meci de meci la Dortmund.

Reacțiile ambelor tabere după întâlnire reflectă tensiunea și așteptările mari pentru retur. Diego Simeone a recunoscut dificultatea adversarului și importanța golului încasat. Antoine Griezmann și Edin Terzić și-au exprimat optimismul pentru întâlnirea următoare, subliniind capacitatea echipelor lor de a se adapta și a răspunde sub presiune.

Astfel, succesul lui Atlético de Madrid pregătește terenul pentru o confruntare captivantă în Germania, unde Dortmund va căuta să-și valorifice avantajul de a juca acasă și să întoarcă deficitul. Este clar că această luptă în Cupa Campionilor Europeni este departe de a fi decisă, cu ambele echipe arătând că au forța și hotărârea necesare pentru a-și asigura un loc în semifinale.