Ianis Hagi, pasă de gol în meciul Atletico Madrid - Deportivo Alaves. Bascii, învinși de echipa lui Simeone Sursa foto: Arhiva EVZ

Atletico Madrid a rezolvat repede meciul împotriva celor de la Alves. Madrilenii au stabilit scorul meciului încă din prima repriză. În etapa cu numărul 11 din La Liga, elevii lui Diego Simeone s-au impus cu 2-1 în fața celor de la Alaves.

Atletico Madrid a rezolvat meciul din prima repriză. Riquelme și-a trecut primul numele pe tabela marcatorilor în minutul 26, după care Alvaro Morato a punctat în prelungirile primei reprize pentru echipa antrenată de Diego Simeone. De partea cealaltă, pentru Alaves a marcat Guevara în minutul 90+6.

Ianis Hagi, pasă de gol în meciul pierdut în fața echipei lui Diego Simeone, Atletico Madrid

Ianis Hagi a început partida pe banca de rezerve, însă a fost introdus în minutul 63 substituindu-l pe Guridi. Fiul ”regelui” a jucat pe partea dreapta și a avut o evoluție bună.

Hagi s-a remarcat în minutul 83, Ianis a preluat balonul pe piept după care a expediat o centrare în careu pentru Guevara, însă acesta din urmă nu a reușit să amenințe poarta lui Oblak. Balonul a revenit la Hagi, care a recentrat, dar nici un coechipier nu a reluat mingea expediată de român.

La aceeași fază, mingea recentrată de un jucător de la Alaves ajunge la Ianis care a reluat fără preluare, dar nici de această dată poarta celor de la Atletico Madrid nu a fost serios amenințată, informează DigiSport.

Atletico Madrid

sursă foto: Facebook/ Atletico Madrid

Pasă de gol reușită de internaționalul român

Internaționalul român s-a remarcat din nou în minutul 90+6, după ce a scos impecabil pentru Guevara, la marginea careului. Oblak a fost învins, marcând astfel prima pasă decisivă în dreptul lui Ianis de când evoluează la Alaves. N–a fost sufiecient pentru a obține cele trei puncte, dar este un pas important pentru Hagi. În campionat, Alaves se află pe locul 17 cu doar 9 puncte.

Jucătorul român a fost cotat cu 7,2 a treia cea mai mare notă din tabară lui Alaves după Antonia Sivera și marcatorul Ander Guevara. În etapa precedentă, în partida contra Submarinului Galben, Ianis a rămas pe ziua de bancă. Simeone n-a ținut cont că internaționalul român își sărbătorea ziua de naștere. În etapa cu numărul XII, Alaves va juca în deplasare împotriva celor de la Almeria.

De partea cealaltă, Atletico Madrid a depășit-o pe Barcelona și a urcat pe poziția a treia în La Liga cu 25 de puncte. Extratereștrii au pierdut cu 2-1 pe teren propriu împotriva galacticilor.