Premier League. Arsenal, victorie în fața celor de la Sheffield United

Premier League. Arsenal, victorie în fața celor de la Sheffield United Fotbal. Sursa foto: Dreamstime.com

Disputa din etapa a 27-a a campionatului Angliei a fost trăită intens de fanii celor două echipe. În final, Arsenal Londra a învins luni seara, cu scorul de 6-0, echipa Sheffield United.

Arsenal Londra a reușit să se impună, luni seară, în deplasare, cu scorul de 6-0, în fața echipei Sheffield United. Ultimul meci din etapa a 27-a a campionatului Angliei nu a fost lipsit de momente tensionate. Mai mulți fani ai lui Sheffield United prezenți pe Bramall Lane au fost surprinși părăsind stadionul în timpul partidei.

Arsenal Londra, victorie în fața formației Sheffield

În etapa 27 din Premier League, Sheffield United, ultima clasată, a jucat împotriva celor de la Arsenal, echipă cu pretenții de titlu.Scorul a fost deschis de Martin Odegaard  în minutul 5.

Până la pauză Martinelli, Havertz și Rice, dar autogolul lui Bogle, au dus partida la scorul la 0-5. Scorul final de 0-6 a fost înregistrat după golul lui Ben White, înscris în  minutul 58.

Arsenal

Arsenal. Sursa foto: Instagram

O parte dintre fanii echipei Sheffield au plecat de pe stadion

Mai mulți fani ai lui Sheffield United au fost surprinși părăsind stadionul Bramall Lane. Tensiunile au început imediat după golul de 3-0 al lui Arsenal, în minutul 17.

De asemenea, în minutul 17, Chris Wilder, antrenorul celor de la Sheffield, a luat decizia de a face o schimbare. Astfel, mijlocașul Oliver Norwood a fost înlocuit de Ben Osborn. În urma acestei dispute, nu au lipsit reacțiile fanilor din mediul online. Cei de la Sheffield au fost aspru criticați pentru reprezentația lor.

Arsenal

Arsenal Londra, a patra victorie consecutivă

Meciul dintre cele două formații s-a încheiat cu 0-6 pe tabelă, iar „tunarii” au reușit să se remarce în Premier League.  De altfel, este  a patra victorie consecutivă în deplasare pentru Arsenal.

Totodată, echipa a câștigat cu 6-0 la West Ham, cu 5-0 la Burnley.  Mai mult, Arsenal devine prima echipă din istoria Premier League, care înscrie cel puțin 5 goluri în 3 deplasări consecutive.

Meciul nu a fost lipsit de momente tensionate nici pentru londonezi. În timpul disputei, Gabriel Martinelli s-a accidentat la piciorul drept, și a fost înlocuit cu Gabriel Jesus după 64 de minute.