Ana Bărbosu, reușită notabilă în finala europeană din Antalya. Ce poziție a obținut în clasamentul la individual-compus

Gimnasta româncă Ana Bărbosu a ocupat locul 9 în finala la individual compus de la Campionatul European din Antalya, Turcia. Pe primul loc s-a clasat o sportivă din Marea Britanie, Jessica Gadirova care a obținut medalia de aur după evoluţia la sol, aparat la care este campioana mondială en titre. Pe podium au mai urcat sportivele Zsofia Kovacs din Ungaria și Alice D’Amato din Italia.

Ana Bărbosu şi Amalia Ghigoarţă au fost cele mai bine clasate gimnaste românce la finala individual-compus de la Campionatul European de gimnastică din Antalya, pe locurile 9, respectiv 19.

Ana Bărbosu a primit 51,499 puncte, după ce a obținut 13,400 la sărituri, 13,133 la paralele, 12,933 la bârnă şi 12,033 la sol. Amalia Ghigoarţă a obținut 47,899 puncte, fiind notată cu 13,000 la sărituri, doar 9,266 la paralele, 12,900 la bârnă şi 12,733 la sol. În calificări, Bărbosu a fost pe locul 9 (51.566), iar Ghigoarţă pe locul 10 (51.432).

În absenţa gimnastelor din Rusia, suspendate din cauza războiului din Ucraina, Jessica Gadirova s-a impus cu 55,032 puncte. Ea le-a devansat pe următoarele două clasate, maghiara Zsofia Kovacs, 54,899 puncte, şi pe italianca Alice D'Amato, 54,500 puncte.

Aflată pe locul al treilea înaintea ultimei rotaţii, Gadirova a reuşit să îşi adjudece victoria după evoluţia de la sol. Gadirova, în vârstă de 18 ani, a obținut şi titlul european cu echipa Marii Britanii, iar aurul de la individual compus este al patrulea titlu continental pentru ea şi a 11-a medalie internaţională.

Anul trecut, titlul european a fost câștigat de italianca Asia D'Amato, sora geamănă a lui Alice, clasată pe locul trei.

Sportivele românce s-au calificat în trei finale pe aparate

România are reprezentante în trei finale pe aparate, Sabrina Maneca-Voinea la sărituri (cu a cincea medie din calificări) şi la sol (a doua notă), Ana Bărbosu la sol (a şaptea notă) şi Amalia Ghigoarţă la bârnă (a cincea notă).

România va fi reprezentată în competiție, sâmbătă şi duminică, de Ana Bărbosu – sol (13.233, locul 7), Amalia Ghigoarţă – bârnă (13.133, locul 5), Sabrina Maneca Voinea – sol (13.700, locul 2) şi sărituri (13.016, locul 5).

În finala la individual-compus la băieți, Gabriel Burtanete a încheiat pe locul 23 (76.364 puncte). El va mai evolua în finală la sărituri (locul 4 în calificări, 14.700). Andrei Muntean va evolua la paralele (locul 6, 14.633). Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă şi duminică.

Ambele echipe ale României au obţinut „biletele” pentru Campionatul Mondial, în urma clasărilor din calificări – fetele, locul 5 şi băieţii, locul 11.