VESTE URIAȘĂ PENTRU ROMÂNIA! Medalii de AUR, obținute de sportivii români. Au făcut spectacol, într-o competiție internațională

Veste uriașă pentru România! Sportivii români au câștigat medalii de aur la Openul de Judo de la Belgrad. Marcel Cercea a câștigat finala disputată cu francezul Samuel Zing la categoria 73 de kilograme. În același timp, Alexandra Pop a învins-o pe britanica Kelly Staddon, la 48 de kilograme.

Sportivii români vor avea o nouă zi de foc, duminică, atunci când vor avea șansa să câștige noi medalii.

Judoka Marcel Cercea a reușit să obșină medalia de aur la categoria 73 de kilograme, doborându-l pe francezul Samuel Zingo printr-un ippon extraordinar. Românul a învins, în calificări, un sportiv german şiune estonian. În semifinale, Cercea l-a învins pe francezul Julien La Rocca.

Pe de altă parte, Alexandra Pop a obţinut medalia de aur la openul de judo, care a avut loc la Belgrad, la categoria 48 de kilograme. Alexandra a doborât-o pe Kelly Staddon, din Marea Britanie.

Alexandra a reuşit procedeul câştigător în ultimele 30 de minute, după un meci echilibrat: Alexandra a primit chiar și o penalizare, însă a reuşit să apere cu succes avantajul luat.

Duminică, judoka români vor intra în competiție la categoriile superioare de greutate şi vor lupta să obţină noi medalii pentru România.