LIGA I. ASA Târgu Mureș - Dinamo, 2-1. Meci cu SCÂNTEI, „câinii” au pierdut după ce au condus la pauză

Dinamo a pierdut, vineri, meciul jucat în etapa a 20-a a Ligii I, în deplasare, cu ASA Târgu Mureș, scor 1-2. Erou a fost Gabi Mureșan, cel care a înscris „o dublă” de poveste.

ASA Târgu Mureș a obținut o victorie foarte importantă, vineri, în confruntarea de pe teren propriu cu Dinamo, scor 2-1, în runda a 20-a a campionatului intern. Bucureștenii au intrat cu avantaj la pauză, datorită golului înscris de Bilinski (44), apoi, momentul cheie s-a produs în actul secund. În minutul 58, Machado, fundașul oaspeților, a fost eliminat de arbitrul Ovidiu Hațegan, iar gazdele au speculat la maximum avantaju. Gabi Mureșan a înscris de două ori, în minutele 66 și 72 și a adus trei puncte de aur pentru mureșeni. Mijlocașul, pus la zid după ce l-a accidentat grav pe stelistul Rau Rusescu, l-a învins pe Naumovski cu două șuturi excepționale.

Astfel, echipa antrenată de Liviu Ciobotariu a bifat cel de-al treilea succes consecutiv în retur, după victoriile cu „U” Cluj, 3-0 și Ceahlăul, 3-0. Ardelenii sunt pe locul al treilea, cu 39 de puncte, Dinamo se află pe 6, cu 32 de puncte.