LIGA EUROPA. CSMS Iași, aproape de o victorie istorică la debutul european. Hajduk Split a EGALAT în ultimul minut de joc

Thriller de senzație în această seară în Copou. CSMS Iași a terminat la egalitate, 2-2, cu Hajduk Split, în prima manșă a turului II din preliminariile Ligii Europa.

La primul meci european din istorie, formația moldavă a evoluat peste așteptări. Andrei Cristea i-a adus pe fanii Iasiului în extaz în minutul 19. După doar 4 minute de la deschiderea scorului, gruparea lui Nicolo Napoli a perforat din nou poarta lui Hajduk, iar CSMS-ul părea favorită în acest meci. Cristea a fost la un pas de a-și trece-n cont „dubla”, dar a ratat cu poarta goală din careul mic (35).

Pentru formația din Split, minunea s-a produs după pauză. Tehnicianul Marijan Pusnik a avut inspirația de a-i introduce în luptă pe cei ce aveau să fie marcatorii grupării croate în Copou. Franck Ohandza a redus din diferență în minutul 48, iar de aici croații începuseră să-și arate calitatea. Lovitura pentru Iași a venit atunci când portarul Grahovac a scăpat balonul în plasă la șutul lui Ahmed Said, în ultimele secunde ale prelungirilor (90+4).

Returul va avea loc peste o săptămână, joi, la Split, de la ora 21.30 (în direct la Digi Sport 1).