LIGA CAMPIONILOR. Cutremur în „Cetatea Eternă”. AS Roma A SPULBERAT-O pe Barcelona. Catalanii CÂȘTIGASERĂ cu 4-1 în tur

AS Roma a învins-o, marți, pe FC Barcelona, scor 3-0, și s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor. Italienii pierduseră, în tur, scor 1-4.

Seară de excepție pentru AS Roma, formație care s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a eliminat-o pe FC Barcelona. Italienii au întors un rezultat nefavorabil, după ce pierduseră cu 1-4 în tur, pe „Camp Nou”, și s-au impus cu 3-0. Roma a deschis scorul prin Edin Dzeko, în minutul 6, și și-a dublat avantajul în repriza secundă, după ce Daniele De Rossi a transformat o lovitură de la 11 metri, în minutul 58. Lovitura de grație a fost dată de Jostas Manolas, cel care a punctat în minutul 82. Roma merge astfel în premieră în semifinalele Ligii Campionilor.

Minunea nu s-a produs și la Manchester, acolo unde City n-a putut reveni după eșecul suferit în tur, în fața celor de la Liverpool, scor 0-3. Gazdele au deschis scorul prin Gabriel Jesus (2), dar oaspeții au câștigat întâlnire, grație reușitelor lui Mohamed Salah (56) și Roberto Firmino (77).