Vipera din Storești, capturată de jandarmi după ce a intrat într-o anexă a unei case
- Maria Dima
- 28 iunie 2026, 17:04
Vipera. Sursa foto: Wikipedia
Un echipaj al Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a intervenit într-o gospodărie din satul Storești, comuna Frumușica, după ce o viperă a fost observată într-o anexă a unei locuințe.
Intervenția a avut loc în urma unui apel la numărul unic de urgență 112, făcut de proprietarii casei, care au sesizat prezența șarpelui considerat periculos.
Potrivit unui comunicat transmis de IJJ Botoșani, jandarmii au reușit să captureze reptila în scurt timp, folosind echipamentul din dotare, respectiv cleștele special pentru astfel de situații.
Vipera a fost dusă într-o zonă împădurită. Recomandarea autorităților

Sursa foto:Wikipedia
După capturare, vipera a fost eliberată în siguranță într-o zonă împădurită, departe de așezările umane.
Reprezentanții instituției atrag atenția că, în astfel de situații, cetățenii nu trebuie să încerce să se apropie sau să prindă animalele periculoase.
„Recomandăm cetăţenilor care se confruntă cu situaţii similare să nu se apropie de şerpii pătrunşi în curte sau în locuinţe, să îi supravegheze cu atenţie, astfel încât să cunoască locul unde se află şi să solicite sprijinul autorităţilor competente prin apel la numărul unic de urgenţă 112”, a transmis Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani.