Victorie de senzație obținută de Monica Niculescu la Miami. Ce a făcut Mihaela Buzărnescu

Autor: | | 0 Comentarii | 2075 Vizualizari

Monica Niculescu a învins-o, vineri, pe iberica Garbine Muguruza, în turul al 2-lea al turneului de la Miami, scor 7-6(0), 4-6, 6-2.

Monica Niculescu (locul 138 în WTA) a reușit, vineri, o partidă extraordinară, în fața Garbinei Muguruza (17 WTA), deținătoarea a două titluri de Mare Șlem. Românca s-a impus cu 7-6(0), 4-6, 6-2, și a făcut pasul în turul al 3-lea.

Monica Niculescu și-a adjudecat primul set, fără să piardă vreo minge în tie-break. Apoi, Muguruza și-a revenit în actul al 2-lea, dar a fost anihilată în decisiv. Muguruza este campioană la Roland Garros (2016) și Wimbledon (2017).

MIHAELA BUZĂRNESCU - ALIZE CORNET 6-7 (7), 1-6

Mihaela Buzărnescu, în schimb, a fost eliminată de la Miami fără drept de apel. Cornet a condus ostilitățile încă din primul set, când a și reușit rapid să se desprindă la 4-1. Mihaela Buzărnescu a avut o scurtă perioadă de timp, când s-a mobilizat și a întors rezultatul în favoarea ei, 6-5 cu break avans!

Nu a reușit să se mențină și a pierdut serviciul, iar meciul s-a dus în tie-break, unde Buzărnescu a revenit din nou fabulos, de la 3-6 la 7-6, când a salvat 3 mingi de set. A scăpat însă din nou jocul din mână și a cedat următoarele trei puncte și setul. Actul secund a fost unul fără istoric. Demoralizată după eșecul din tie-break, Buzărnescu a cedat setul următor fără drept de apel, 1-6.

Codruta Kovesi, lovitura de GRATIE! Va fi procuror european. Antunul facut de STRAINI. ULTIMA ORA