Superliga. Meci de infarct între ultimele două clasate. Gol de la centrul terenului

Superliga. Meci de infarct între ultimele două clasate. Gol de la centrul terenului Aldair Ferreira. Sursa foto: captura digisport

Festival de goluri în prologul etapei a zecea a Superligii, la meciul ultimelor două clasate, FC Botoșani - Gloria Buzău! Iar una dintre reușite a fost de kinogramă. S-a întâmplat în minutul 77 al meciului.

"Vinovatul" a fost Aldair Ferreira (26 de ani) care a șutat de la mijocul terenul și a marcat un gol antologic. Era minutul 74 al meciului FC Botoșani - Gloria Buzău, iar moldovenii treceau în avantaj, 2-1.

Final de infarct la Botoșani

Finalul meciului a fost, însă, de infarct. În minutul 80, Matricardi a înscris în propria-i poartă, iar scorul devenea egal, 2-2. FC Botoșani a marcat din nou prin Ongenda, în minutul 90, și părea că se desprinde în câștigătoare. Dar Gloria Buzău a reușit o egalare nesperată în minutul 91, prin Ișfan.

Fotbal Superliga

Fotbal. Sursa foto: Pixabay

Golul angolezul Aldair Ferreira a fost unul fabulos. De altfel, este prima reușită a africanului pentru FC Botosani, la 8 luni după ce a venit la echipa patronată de Valeriu Iftime. Moldovenii rămân pe penultimul loc, cu 7 puncte. Gloria Buzău deține "lanterna roșie" a Superligii, cu același număr de puncte, dar cu un golaveraj mai slab.

Veteranul Budescu a încântat asistența

Unul dintre cei mai buni jucători de pe teren a fost veteranul  Constantin Budescu (35 de ani). Acesta a încântat, din nou, asistența cu drigliguri și execuții de mare rafinament. De altfel, el s-a aflat și la originea golului egalizator, marcat de Ișfan, venit târziu, în minutul 91.

În etapa viitoare, FC Botoșani se va deplasa la București, pentru confruntarea cu Dinamo, în timp ca Gloria Buzău primește vizita Farului lui Gheorghe Hagi.