Superliga: Hermannstadt și Universitatea Craiova, remiză albă în prima etapă din campionat

Superliga: Hermannstadt și Universitatea Craiova, remiză albă în prima etapă din campionat Superliga: Universitatea Craiova-Hermannstadt 0-0. Sursa foto: Facebook/Universitatea Craiova

România. Hermannstadt și Universitatea Craiova au remizat, 0-0, în prima etapă din Superliga. Prima parte a meciului a fost echilibrată cu ocazii la ambele porți. Însă din a doua repriză craiovenii au turat  motoarele și au asediat poarta adversă. Căbuz, portarul sibienilor, a făcut o zi mare, iar tabela a rămas intactă.

Superliga: Remiză albă între Universitatea Craiova și Hermannstadt

La fel ca FCSB și oltenii au protestat împotriva regulii U21 recent introdusă în Superliga. Dacă prima repriză partida a fost echilibrată, în actul secund elevii lui Costel Gâlcă au luat cu asalt poarta sibienilor. Raportul șuturilor pe spațiul porții a fost 8-0 în favoarea Universității Craiova.

Unirea Slobozia, nou promovată în Superliga, a fost surpriza etapei. Ialomițenii au reușit să se impună cu 1-0 în fața celor de la Farul Constanța. În semn de protest față de regula U21, jucătorul craiovean Mitriță a rămas pe banca de rezerve până în minutul 60. Oltenii amenință și cu alte acțiuni împotriva Federației Române de Fotbal.

În locul lui Mitriță a jucat Danciu, o mutare neinspirată a lui Gâlcă, mai ales că Mitriță a pierdut dueluri importante care i-au trimis pe sibieni pe contraatac. Universitatea Craiova a punctat la capitolul posesie 58%, însă oltenii abia au reușit să deschidă scorul, în a doua parte a meciului.

Superliga. U. Craiova-Hermannstadt 0-0.

Superliga. Sursa foto: Universitatea Craiova/Facebook

Craiovenii au protestat împotriva regulii U21

Superliga, prima etapă. Hermannstadt a mizat pe acțiunile de contraatac, doar că jucătorilor sibieni le-a lipsit finalitate. Deaconu a ratat două ocazii clare și la fel și Ianis Stoica, iar execuția lui Negruț l-a pus în valoare pe portarul craiovean.

Craiova a ieșit de la cabine mult mai motivată. În a doua parte a jocului sibienii n-au mai ținut de minge și nici contraatacurile nu au mai avut aceeași intensitate.

Superliga

Universitatea Craiova-Fc Hermannstadt 0-0. Sursa foto: Facebook/Universitatea Craiova

Noua regulă din Superliga, contestată de mai multe cluburi

Odată cu intrarea lui Miriță meciul a luat o altă turnură. Fazele s-au mutat la poarta sibienilor. Portarul Căbuz a greșit la un șut expediat de micuțul mijlocaș. Golkeperul sibian a respins în față, însă s-a revanșat la fazele următoare, când a blocat șuturile lui Koljic și Crețu.

Pe finalul partidei Hermannstadt s-a apărat în propriul careu, iar acest lucru s-a văzut și la raportul șuturilor, 8-0 în favoarea craiovenilor, potrivit GSP.