Superliga. Premieră pentru Slobozia. A învins Farul

Superliga. Premieră pentru Slobozia. A învins Farul Unirea Slobozia-Farul. Sursa foto Facebook

Constanța. Unirea Slobozia a învins Farului, scor 1-0, în noul sezon de Superligă. Florin Purece a fost jucătorul care a dat gol și care a adus victoria echipei sale. Noul sezon de Liga 1 a debutat pe o căldură îngrozitoare, spre nemulțumirea fotbaliștilor.

Unirea Slobozia a învins Farul

Slobozia s-a făcut cu adevărat remarcată în minutul 19. Sekou Camara, fostul jucător al Botoșaniului, a condus perfect balonul în proximitatea careului „marinarilor” și l-a servit perfect pe Florin Purece, a dat gol.

Unirea Slobozia-Farul.

Unirea Slobozia-Farul.Sursa foto Facebook

Imediat după golul lui Purecne, Farul a oferit prima replică. Cristi Ganea a centrat impecabil din banda stângă, însă Grigoryan nu a fost inspirat la finalizare și a dat pe lângă poarta apărată de Denis Rusu.După 45 minute, pe stadionul din Ovidiu, Unirea Slobozia a condus-o pe Farul Constanța. Echipa lui Gică Hagi a început în forcing mitanul secund, preluând inițiativa întâlnirii, dar nu pentru mult timp. Andrei Ciobanu și Gabi Iancu, au fost băgați la pauză, dar n-au ieșit în evidență.

Florin Purece

Florin Purece. Sursa foto Facebook

Jucătorii lui Gică Hagi au încercat toate manevrele

În minutul 57, Andrei Ciobanu i-a așezat perfect o minge lui Cojocaru, dar tot nu a dat gol. În minutul 89, Iustin Doicaru a avut o dublă ocazie. EL a șutat în bara din dreapta lui Rusu, la capătul unei acțiuni individuale în dreapta, pentru ca mai apoi șutul său să fie salvat de goalkeeperul Unirii.

La final, jucătorii lui Gică Hagi au început să apeleze la execuții de la distanță, dar tot n-au reușit să bată Slobozia.

Farul - Unirea Slobozia, echipele de start:

• Farul (4-3-3): Buzbuchi - Sîrbu, M. Popescu, G. Marins, Cr. Ganea - Vînă, Queiros, Grameni - Cojocaru, Rivaldinho, Grigoryan
  • Rezerve: Ducan, Cercel, Duțu, Dănuleasa, Grosu, N. Popescu, Casap, Ciobanu, G. Iancu, Doicaru, Dican, Radaslavescu
  • Antrenor: Gheorghe Hagi
  • Unirea Slobozia (4-2-3-1): D. Rusu - P. Medina, P. Antoche, D. Pospielov, C. Toma - A. Lopez, Ov. Perianu - S. Camara, F. Purece, C. Nkama - J. Gele
  • Rezerve: Krell, Șerbănică, Dorobanțu, I. Dinu, Lemnaru, Pacionel, Coadă, Barbuț, Aganovic, Vlăsceanu, Ilie
  • Antrenor: Adrian Mihalcea