Superliga. FC Botoşani, învinsă de Oţelul Galaţi cu 2-3. Ambii antrenori au fost sancționați

Superliga. FC Botoşani, învinsă de Oţelul Galaţi cu  2-3. Ambii antrenori au fost sancționați Oțelul Galați. Sursa foto: Facebook

Botoșani. Disputa dintre Oţelul Galaţi și FC Botoșani le-a creat mari emoții suporterilor celor două echipe. Meciul din prima etapă a noului sezon din Superliga s-a încheiat cu o victorie pentru gălățeni.

Superliga. Oțelul Galați, învingătoare în fața celor de la FC Botoșani

Meciul s-a jucat la Botoșani și a fost așteptat de fanii celor două formații. Oaspeții au avut mai multe ocazii, iar ulterior au reușit să deschidă scorul, după ce Alexandru Pop a înscris un gol.

După 30 de minute de joc, gazdele au reușit să echilibreze scorul prin Friday Adams. La pauză, scorul era 1-1.

Oțelul Galați

Oțelul Galați. Sursa foto: Facebook

Cartonaș galben pentru Dorinel Munteanu

Meciul nu a fost lipsit de momente de tensiune. Astfel, Dorinel Munteanu a primit cartonaş galben la scurt timp după pauză pentru proteste. Formația botoșăneană a preluat controlul câteva minute mai târziu, după ce Mailat a reușit să marcheze.

Ulterior, gazdele au avut alte șanse să înscrie, însă fără rezultat. Chică-Roşă a trimis mingea un careu, însă Mailat nu a mai putut să marcheze.

După alte trei minute de joc, Oțelul Galați a preluat conducerea pe teren.

Duel tensionat între Oțelul Galați și FC Botoșani

La finalul disputei, antrenorul gazdelor s-a arătat extrem de iritat și a avut o reacție dură pe banca de rezerve. Din acest motiv, Bogdan Andone a fost eliminat și a primit cartonaș roșu. Nu este prima dată când antrenorul gazdelor are o astfel de ieșire. O situație similară a avut loc și anul trecut, după duelul cu Dinamo. După acest rezultat, formația antrenată de Dorinel Munteanu se va întâlni cu cei de la Farul Constanța, arată news.ro

Totodată, echipa botoșăneană va juca următorul meci cu cei de la Poli Iași.

Înainte de meci, Bogdan Andone i-a îndemnat pe suporteri să le ofere jucătorilor sprijin moral.

„Fac un apel la suporteri să vină din nou alături de echipă pentru că sezonul trecut au fost un factor extrem, extrem de important pentru noi. La jocurile de acasă am pierdut un singur meci, cel cu Sepsi OSK. Majoritatea punctelor le-am strâns pe teren propriu. Deci, încă o dată, îi rog să vină alături și să-i susțină pe băieți până la ultima fază a jocului”, a spus acesta.