Luis Suarez, în lacrimi după ce a ratat penalty-ul care a eliminat-o pe Uruguay din semifinale Copei America | VIDEO

Peru a reușit o performanță incredibilă la Copa America, după ce a eliminat selecționata din Uruguay în „sferturile” competiției.

După 90 de minute de joc, Peru și Uruguay au început direct loviturile de departajare de la scorul de 0-0, potrivit regulamentului.

La loteria penalty-urilor, singurul jucător care a ratat de la punctul cu var a fost uruguayanul Luis Suarez, unul dintre starurile Barcelonei. Suarez a exectuat primul și a ratat, iar în final peruvienii s-au impus cu scorul de 5-4.

Luis Suarez, golgheterul all time al „celeștilor” a plâns ca un copil, simțindu-se de responsabil de eliminarea reprezentativei sale din Copa America. Uruguay este cea mai titrată echipă din istoria competiției, cu 15 trofee.

În semifinale, Peru se va duela cu Chile,  în timp ce Argentina şi Brazilia se vor lupta în cealalt meci din „careul de ași”.