STOCKHOLM, ORAȘUL MARILOR MELE LOVITURI!

Autor: | | 0 Comentarii | 1014 Vizualizari

Reputatul jurnalist de sport, Daniel Nanu a postat pe pagina sa de Facebook un un interesant articol în care prezintă cu emoție întâlnirea sa cu marele antrenor român Mircea Lucescu, în tribuna oficială a stadionului din Stockholm, unde în acea seara s-a jucat meciul dintre Suedia și Turcia.

„Luni seară la Stockholm s-a jucat un meci dintre acelea despre care poți spune că se întâmplă „o dată la 100 de ani”. În minutul 34 Suedia - Turcia era 0-0. Dar echipa lui Mircea Lucescu avea fundașii la centrul terenului și o posesie de 63 la sută. În minutul 35, Suedia a deschis scorul!

La 3 minute după pauză, suedezii au pus-o de 2-0. Probabil că-n acel moment s-au dat peste cap toate planurile pe care Lucescu apucase să le mai clădească în cele vreo 10 minute de răgaz dintre reprize.

Hakan Calhanoglu și-a amintit însă că-n week-end va îmbrăca tricoul lui AC Milan și, la numai două minute de la golul lui Claesson, a făcut 2-1. Turcii din tribunele de pe Friends Arena au răcnit și mai tare, parcă erau figuranții din filmele lui Sergiu Nicolaescu urcând dealurile Vasluiului iar turcii din iarbă s-au urcat peste malacii suedezi. Un singur om a rămas calm. Jos, în spațiul delimitat cu var din fața băncii de rezerve a Turciei, stătea un antrenor român care a jucat, a văzut și a făcut fotbal la viața lui cât toți cei prezenți pe Friends Arena. Dacă nu și mai mult. Pe la jumătatea reprizei secunde l-a introdus pe teren pe Emre Akbaba, un jucător care evolua anul trecut la Alanyaspor! Galatasaray l-a luat în această vară după ce Lucescu l-a promovat la națională. Turcii călăreau meciul, dar pe cubul uriaș din înaltul tribunei scorul înghețase la Sverige – Turkyet 2-1. În minutul 88, Akbaba a egalat. Pe cinstite. Asistentul a arătat 3 minute de prelungire. În al treilea minut, același Akbaba, omul scos la lumină de Lucescu, a marcat golul unei victorii și al unei seri de neuitat! În sala conferinței de presă, antrenorul român a apărut și te-ai fi întrebat dacă pierduse sau câștigase în ultimul minut. Dar, vorba lui Robert Redford, pe fața lui se citea viața pe care a trăit-o. Și, în cazul lui Mircea Lucescu, meciurile pe care le-a trăit. Jurnaliștii turci erau cam blazați. Poate că pregătiseră eșafodul, dar nu le-a ieșit. Se poate arkadaș? Am urcat în autocarul Turciei, cu permisiunea lui Lucescu. Carlo Nicolini, unul din asistenții lui Il Luce, m-a îmbrățișat. ”We are together, like in Șahtior!”. Tayfur, fostul jucător al lui Beșiktaș, celălalt secund, mă bate pe umăr: „You.re lucky man!”.

Lucescu întreabă ce a făcut România. „2-2”. Se bucură cu toată privirea și mă pune să-i dau amănunte despre meciul de la Belgrad. Cu nea Mircea nu scapi ușor, doar cu minutul și scorul. În față la Sheraton, hotelul care a găzduit naționala turcă, zeci de fani turci cântă celebrul „I love you Luce”.