România, înfrângere usturătoare în fața Portugaliei. „Os Lobos” s-au impus cu 49-24 (20-10) Stejarii. Sursa foto Facebook

Selecționata României de Rugby a pierdut categoric în fața Portugaliei ultimul meci din Grupa B din Rugby Europe Championship 2024. Stejarii au pierdut cu 49-24 (20-10), sâmbătă, pe Stadionul Naţional de Rugby Arcul de Triumf din Bucureşti.

Stejarii au fost învinși fără drept de apel de naționala Portugaliei. Selecționata României a pierdut cu 49-24(20-10) chiar pe Stadionul Național de Rugby Arcul de Triumf din București.

Stejarii au avut câteva sclipiri, însă greșelile comise au fost speculate de Portugalia, revelația Cupei Mondiale din 2023.

Stejarii au fost învinși de selecționata Portugaliei

Lusitanii au câștigat grupa, după ce au început cu stângul, fiind înfrânți de Belgia. Portugali a deschis scorul după un sfert de oră și au condus partida până la final. ”Os Lobos” s-au dezlănțuit în utlimele 15 minte, când au înscris trei eseuri și astfel au obținut punctul bonus ofensiv.

Manuel Cardoso Pinto a marcat primul eseu al lusitanilor în minutul 13, după care Hugo Aubry a trasformat fără emoții. Același Aubry a adus avantajul portugheziloe la 10-0 dintr-o lovitură de pedeapsă. Stejarii au avut prima tentativă de a reveni în joc prin încercarea lui Ovidiu Cojocaru, trasnformată de Alin Conache în minutul 23.

Ambele echipe au reușit câte trei puncte. Portugalia prin Aubry în minutul 34 din lovitură de penalitate, iar România prin Conache în minutul 36 din drogpol. Oaspeții au intrat la cabine cu un avantaj considerabil după eseul lui Tomas Appleton din minutul 37, transformat trei minute mai târziu de Aubry.

Victorie importantă pentru România în Rugby Europe Championship. Sursă foto: FRR

Portugalia s-a dezlănțuit pe finalul partidei

Elevii lui David Gerrard au început în forță a doua parte a jocului. Rupan a fost foarte aproape să obțină un eseu în minutul 42, dar arbitrul s-a opus. Stejarii au reușit într-un final să culce balonul în terenul de țintă al lusitanilor, prin Taylor Gontineac. Conache a transformat eseul în minutul 45, astfel ne-am apropiat la doar trei puncte de echipa adversă.

Portugalia mai obține o lovitură în minutul 52, transformată de același Aubry. Stejarii nu s-au lăsat mai prejos și au refăcut ecartul pe tabelă cu un eseu transformat de Conache în minutul 61. Trei minute mai târziu Aubry puctează din nou din lovitură de pedeapsă.

Cupa Mondială de Rugby

Sursa: Facebook

Stejarii o vor întâlni pe Georgia

Pe finalul partidei stejarii au ceddat, iar lupii au reușit eseuri prin Manuel Cardoso Pinto, Lucas Mains și Nicolas Martins. În actuala ediție a Campionatului European România a trecut de Polonia și Belgia, în timp ce Portugalia a pierdut cu Polonia și a învins selecționata din Polonia.

În semifinalele din 2-3 martie, stejarii vor face deplasarea în Georgia, iar Portugalia o va întâlni pe Spania pe teren propriu.

Echipa României din meciul cu Portugalia: 1. Alexandru Savin (CS Rapid), 2. Ovidiu Cojocaru (CS Dinamo; căpitan), 3. Alexandru Gordaş (CS Dinamo), 4. Ionuţ Lucian Mureşan (SCM USV Timişoara), 5. Ştefan Iancu (CSM Ştiinţa Baia Mare), 6. Florian Roşu (CSM Ştiinţa Baia Mare), 7. Vlad Neculau (SCM USV Timişoara), 8. Damian Strătilă (CSA Steaua), 9. Gabriel Rupanu (SCM USV Timişoara), 10. Alin Conache (CSA Steaua), 11. Manumua Tevita (SCM USV Timişoara), 12. Fonovai Tangimana, 13. Taylor Gontineac (Rouen Normandie), 14. Ionuţ Dumitru (CSA Steaua), 15. Marius Simionescu (SCM USV Timişoara).

Rezerve: 16. Florin Bărdaşu (CS Rapid), 17. Iulian Hartig (Bassin d'Arcachon), 18. Vasile Bălan (CSA Steaua), 19. Johan van Heerden (CS Dinamo), 20. Adrian Mitu (Pau), 21. Florin Surugiu (CS Rapid), 22. Daniel Plai (SCM USV Timişoara), 23. Ovidiu Neagu (CS Dinamo), potrivit Agerpres.