Evenimentul Zilei > International > Şocant! „Sindromul vârcolacului” a făcut ravagii. Măsură de urgenţă luată de minsiterul Sănătăţii
Şocant! „Sindromul vârcolacului” a făcut ravagii. Măsură de urgenţă luată de minsiterul Sănătăţii

Şocant! „Sindromul vârcolacului” a făcut ravagii. Măsură de urgenţă luată de minsiterul Sănătăţii

Ministerul spaniol al Sănătății a decis suspendarea şi importarea medicamentelor care conțin omeprazol – medicament folosit pentru pentru tratarea fluxului gastroesofagian , după ce 16 bebeluși au dezvoltat o afecțiune cunoscută drept „sindromul vârcolacului”.

Medicamentul era contaminat cu o substanță folosită pentru persoanele care se confruntă cu pierderi de păr.

Efectele acesui medicamenz se manifestă prin apariția excesivă a firelor de păr, pe mai multe zone ale trupului.

Administrarea acestor medicamente a fost întreruptă după ce în 11 iulie s-au semnalat 13 astfel de cazuri. Ulterior, alte trei cazuri au fost semnalate în Granada.

Colegiului Farmaciştilor,  a anunţat pe pagina sa oficială de Facebook, că acest medicament a fost vândut în mai multe farmacii din Spania.