Sepsi Sfântu Gheorghe, victorie la Botoșani. Covăsnenii rămân în zona de play-off

Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat cu scorul de 2-1 partida disputată, joi, în deplasare, pe terenul celor de la FC Botoșani și au șanse de calificare în play-off.

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 2-1 (2-0), joi, în deplasare, într-un meci din etapa a 28-a a Superligii de fotbal.

Oaspeţii au tranşat disputa încă din prima repriză, în care au marcat Nicolae Păun (24) şi Gabriel Debeljuh (31).

FC Botoşani a revenit în partea secundă şi ar fi putut obţine egalarea. Argentinianul Enzo Lopez (78) a marcat spectaculos, după o lovitură liberă executată de Romario Benzar.

Sepsi, victorie la limită, obținută la Botoșani

Gazdele au ratat un penalty prin Eduard Florescu, al cărui şut a fost apărat de Dinu Moldovan (65). Lovitura de pedeapsă a fost acordată după un fault comis de Andres Dumitrescu asupra lui Lopez.

Covăsnenii au încheiat meciul în inferioritate numerică, Dumitrescu primind al doilea cartonaş galben (90+9).

FC Botoşani nu are nicio victorie în ultimele patru etape, cu două egaluri şi două eşecuri. Sepsi OSK venea după patru eşecuri şi un egal. Echipa din Covasna s-a impus cu 5-2 în meciul tur.

AFC Botoşani - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-2 (0-2), Stadion Municipal - Botoşani Au marcat: Enzo Lopez (78), respectiv Nicolae Păun (24), Gabriel Debeljuh (31). Eduard Florescu (FC Botoşani) a ratat un penalty în min. 65 (a apărat Dinu Moldovan). Cartonaş roşu: Andrei Dumitrescu (Sepsi OSK, 90+9). Arbitru: Andrei Antonie; arbitri asistenţi: Valentin Avram, Andrei Constantinescu; al patrulea oficial: Bogdan Dumitrache (toţi din Bucureşti) Arbitru video: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); arbitru asistent video: Marius Omuţ (Satu Mare) Observatori: Sorin Boca (Iaşi) - CCA, Cătălin Cursaru (Ploieşti) - LPF.

În clasament, echipa din Sfântu Gheorghe e pe 8, cu 37 de puncte. Cu unul mai puțin decât „U” Cluj, ocupanta locului 6, calificabil în play-off. Botoșaniul e pe ultima poziție, a 16-a, cu 20 de puncte.

sursa: Agerpres

Bogdan Andone acuză greșelile jucătorilor săi

„Au fost două reprize opuse. Nu am avut atitudine. S-au făcut o sumedenie de greșeli. În repriza a doua am avut situații monumentale.

Nu am reușit să le fructificăm, iar acest lucru ne-a costat. Trebuie să ne adaptăm lotului. Avem nevoie de puncte. Ne-a lipsit finalizarea. E un lucru extrem de important că am avut ocazii.

Nu vreau să discut despre arbitraj. Singurul lucru pe care vreau să îl spun e despre prelungirile jocului. Unul dintre asistenții mei a oprit ceasul în momentul penalty-ului și la schimbări, dar și la cartonașul roșu. Trebuiau cel puțin 15 minute de prelungiri”, a spus Bogdan Andone, antrenorul moldovenilor, conform Digi Sport.