Se cunosc finalistele Cupei Mondiale de rugby. Când va avea loc bătălia pentru trofeu

Africa de Sud este cea de-a doua echipă calificată în finala Cupei Mondiale de rugby din Japonia, după ce, astăzi, a învins Țara Galilor, în semifinale.

Sud-africanii au obținut, la Yokohama, o victorie muncită în fața galezilor, scor 19-16 (9-6). Astfel, sâmbăta viitoare (2 noiembrie - în direct la TVR 1 și TVR HD), Africa de Sud și Anglia se vor bate pentru râvnitul trofeu. Englezii vin după o victorie de răsunet în fața Noii Zeelande, scor 19-17, înregistrată ieri, în penultimul act al turneului final.

Selecționata „Sprigboks” a câştigat de două ori trofeul, în 1995 şi 2007, ultima oară după o finală cu Anglia. Cele două reprezentative s-au întâlnit și în finala din 2007, când sud-africanii s-au impus, la ediția din Franța, cu 15-6. Englezii au câştigat o singură dată competiţia, în 2003.

Țara Galilor – Africa de Sud 16-19 (6-9)

Țara Galilor: Leigh Halfpenny; George North (Owen Watkin 40), Jonathan Davies, Hadleigh Parkes, Josh Adams; Dan Biggar (Rhys Patchell 58), Gareth Davies (Tomos Williams 48); Wyn Jones (Rhys Carre 55), Ken Owens (Elliot Dee 73), Tomas Francis (Dillon Lewis 36), Jake Ball (Adam Beard 60), Alun Wyn Jones (cpt), Aaron Wainwright (Aaron Shingler 68), Justin Tipuric, Ross Moriarty.

Eseu: Adams (min. 65). Tranformare: Halfpenny. Lovitură de pedeapsă: Biggar 3.

Africa de Sud: Willie le Roux (Frans Steyn 69); S’Busiso Nkosi, Lukhanyo Am, Damian De Allende, Makazole Mapimpi; Handre Pollard, Faf de Klerk; Tendai Mtawarira (Steven Kitshoff 47), Mbongeni Mbonambi (Malcolm Marx 47), Frans Malherbe (Vincent Koch 47), Eben Etzebeth (RG Snyman 53), Lood de Jager (Franco Mostert 58), Siya Kolisi (cpt, Francois Louw 69), Pieter-Steph Du Toit, Duane Vermeulen.

Eseu: De Allende (min. 57). Transformare: Pollard. Lovituru de pedeapsă: Pollard 4.