Olympiakos, câștigătoarea Conference League. Umilință supremă pentru Fiorentina

Olympiakos, câștigătoarea Conference League. Umilință supremă pentru Fiorentina Olympiacos/ Sursa foto Facebook

Olympiakos este câștigătoarea ediției 2023/2024 a Conference League, după ce a a învins-o pe Fiorentina. Olympiakos a visat la cel mai important trofeu - primul european - din istoria de 99 de ani a clubului, iar Fiorentina a vrut să își ia revanșa. Anul trecut a fost învinsă de West Ham în ultimul act.

Olympiakos, câștigătoarea ediției 2023/2024 a Conference League

Ayoub El Kaabi a adus victoria grecilor în finala Conference League, în prelungiri, după ce a înscris în minutul 116. Marocanul de 30 de ani l-a învins pe portarul Fiorentinei din interiorul careului, înscriind cu capul după o centrare perfectă a lui Santiago Hezze. Fiorentina a pierdut finala competiţiei pentru al doilea sezon consecutiv, după ce anul trecut era învinsă de West Ham United cu 2-1, printr-un gol înscris de Jarrod Bowen (90).

Echipa din Grecia a avut prima mare ocazie a finalei, portarul Terracciano (4) salvând golul la şutul trimis de Podence la colţul lung. Echipa viola a replicat imediat, dar Belotti a fost imprecis din poziţie bună (5).

Fiorentina, umilită de greci

Fiorentina, care a început meciul cu opt jucători care au fost titulari şi în finala de anul trecut, a fost echipa care a construit mai mult, iar Bonaventura (21) l-a testat pe tânărul portar grec Tzolakis, care a fost la post. Portughezul Podence a creat din nou pericol la poarta lui Terracciano (25), dar goalkeeper-ul italian a reţinut.

În repriza secundă, Milenkovic (65) a trimis pe lângă poartă cu capul, iar Tzolakis a intervenit salvator la reluarea nu tocmai reuşită a lui Kouame (69). Oly ieşit la rampă pe finalul timpului regulamentar, când Iborra a trimis cu capul mingea centrată de Horta (80).Olympiakos s-a impus prin golul marocanului Ayoub El Kaabi, care i-a luat faţa fundaşului şi a trimis cu capul în plasă la colţul scurt mingea centrată de Hezze (116). Fiorentina a avut o şansă de a restabili egalitatea, însă Ikone a fost blocat în extremis de David Carmo (120+1).

Fanii se revoltă

Cei 9.000 de fani italieni, veniți să vadă meciul, n-au putut accepta înfrângerea. Ultrașii au aruncat cu scaune și cu sticle în jucători. Au forțat inclusiv intrarea pe teren, lovind agresiv în peretele care îi despărțea de fotbaliști.

Galeria lui Olympiakos a scandat ironic la adresa italienilor: „Ciao, ciao, ciao!”.Primii doi căpitani ai celor de la Fiorentina, Cristiano Biraghi și Nikola Milenkovic, nu s-au dus nici să își ia medaliile de argint. Ei au acceptat toate reproșurile fanilor dezamăgiți.

„Viitorul meu? Doare să pierzi astfel de meciuri, mai ales că e al doilea an la rând. Mi-a părut rău să îi văd pe băieți plângând. Și eu sunt emotiv, sunt dezamăgit. Chiar am crezut în șansa noastră. Mai avem meciul de la Bergamo, din campionat, apoi mă voi întâlni cu cei din conducere”, a spus antrenorul italienilor, potrivit GSP.