Novak Djokovic, primul și la bani. Sârbul a devenit jucătorul cu cele mai mari câștiguri din istorie. Pe cine a detronat

Partida pe care a susținut-o aseară la US Open, în fața argentinianul Juan Martin Del Potro, l-a propulsat pe sârbul Novak Djokovici pe primul loc în topul jucătorilor cu cele mai mari câștiguri din istorie. Sârbul l-a detronat pe Roger Federer, care deținea până acum supremația în ceea ce privește câștigurile.

Înainte de US Open, Federer domina acest clasament, cu cele 117,5 milioane de dolari câştigate în carieră. El a fost eliminat în optimi la Flushing Meadows, premiul adjudecat fiind de "doar" 266.000 de dolari, potrivit digi24.ro.

Djokovici avea înaintea ultimului grand slam al anului 115,3 milioane de dolari premii, iar, prin succesul de la Flushing Meadows, a mai câştigat 3,8 milioane de dolari, depăşind astfel 119 milioane de dolari.

Novak Djkovici a câştigat, de la 15 iulie, când s-a impus la Wimbledon, până în present, premii care totalizează aproape  opt milioane de dolari: 2,9 milioane pentru grand slamul londonez, aproape 1,1 milioane pentru trofeul de la Cincinnati şi 3,8 milioane la New York (cel mai mare premiu din istorie, în tenis).

Novak Djokovici, locul 6 ATP, a câştigat a treia oară în carieră turneul de la US Open, după ce l-a învins, duminică, în finală, pe argentinianul Juan Martin Del Potro, locul 3 ATP, cu scorul de 6-3, 7-6 (4), 6-3.

Sârbul Novak Djokovici s-a impus, duminică, la US Open pentru a treia oară în carieră şi a devenit jucătorul cu cele mai mari câştiguri din tenis, din istorie - peste 119 milioane de dolari, întrecându-l pe elveţianul Roger Federer,

Djokovici s-a impus după un meci care a durat trei ore şi 15 minute. Sârbul a reuşit astfel să-şi adjudece al XIV-lea trofeu de grand slam, egalându-l pe americanul Pete Sampras, şi al doilea consecutiv, după ce s-a impus şi la Wimbledon în acest an. La US Open, el a mai câştigat în 2011 şi 2015.

Jucătorul sârb de 31 de ani va urca după acest succes pe locul 3 în clasamentul ATP, iar Del Potro va coborî pe locul 4.