Max Verstappen face istorie. Record obținut chiar la el acasă

Max Verstappen face istorie. Record obținut chiar la el acasă Max Verstappen. Sursa: Dreamstime.com

Max Verstappen a obținut o victorie impresionantă chiar la el acasă. Pilotul olandez a cucerit Marele Premiu al Țărilor de Jos din Formula 1, desfășurat la Zandvoort, duminică.

Max Verstappen a reușit așadar o nouă victorie consecutivă într-un sezon şi egalând astfel recordul lui Sebastian Vettel.

Max Verstappen, record istoric pe ploaie

Max Verstappen (Red Bull) obține a unsprezecea victorie din sezonul 2023. El stabilește astfel un nou record de nouă victorii consecutive în acest sezon.

A reușit astfel să egaleze performanța pilotului german Sebastian Vettel din 2013. Același număr impresionant de nouă victorii consecutive îl deține și Alberto Ascari.

Pe poziția a doua în cursa s-a plasat Fernando Alonso (Aston Martin), în timp ce francezul Pierre Gasly (Alpine) s-a clasat pe poziția a treia. El a profitat de o penalizare de cinci secunde impusă lui Sergio Perez (Red Bull).

În timpul cursei s-au înregistrat mai multe incidente notabile: în turul 41, Charles Leclerc (Ferrari) a fost nevoit să abandoneze din cauza problemelor tehnice, iar în turul 61 a început să plouă torențial.

Pilotul chinez Zhou Guanyu a lovit parapetul și s-a blocat în turul 64. Asta la scurt timp înainte de a fi afișat steagul roșu, datorită condițiilor meteorologice nefavorabile. Cursa a fost întreruptă pentru mai bine de patruzeci de secunde, după care s-au disputat ultimele opt tururi.

Red Bull, formula 1. Sursa: dreamstime.com

Max Verstappen, cel mai rapid în antrenamentele dinaintea cursei

Max Verstappen, pilotul olandez de la Red Bull și campionul mondial en titre, a dominat prima sesiune de antrenamente libere de vineri înaintea Marelui Premiu de Formula 1 al Olandei.

Verstappen a înregistrat un timp de 1 minut, 11 secunde și 852 de miimi pe circuitul Zandvoort. El i-a depășit pe Fernando Alonso din echipa Aston Martin, care a fost la 278 de miimi în spate, și pe Lewis Hamilton de la Mercedes, care a fost la 373 de miimi distanță.

Sergio Perez, colegul său mexican de la Red Bull, s-a clasat pe locul patru în timp ce monoposturile Williams au avut o prestație solidă și surprinzătoare, ocupând pozițiile cinci și șase, cu thailandezul Alex Albon și americanul Logan Sargeant.