Premier League. Manchester United, revenire spectaculoasă pe finalul meciului cu Aston Villa (3-2) Sursa foto Arhiva EVZ

Echipa condusă de tehnicianul ten Hag a reușit să se impună cu scorul 3 - 2 în fața lui Aston Villa, revenind de la 0 - 2, pe propriul teren. Golul decisiv a fost marcat în minutul 82, de Hojlund, ducând-o pe United pe locul șase.

Manchester United, echipa de fotbal condusă de antrenorul ten Haag a revenit spectaculos în partida cu Aston Villa. Meciul s-a jucat în etapa cu numărul 19 în Premier League. Partida a fost programată a doua zi de Crăciun, pe 26 decemhbrie, pe Old Trafford. Jucătorii lui United au revenit și au câștigat după ce au fost conduși cu 0 - 2.

Manchester United, meci cu emoții

Aston Villa a dominat prima repriză a jocului de pe Old Trafford şi a înscris de două ori în cinci minute. Mai întâi, John McGinn a deschis scorul în minutul 21. A urmat, în minutul 26, Leander Dendoncker care a făcut 2-0 în defavoarea lui Manchester United. Un scor periculos, după cum spun cunoscătorii sportului cu balonul rotund.

Iar evoluția partidei avea să le confirme că au dreptate. După pauză, Manchester United a dat semne de revenire. Mai întâi a marcat un gol prin Alejandro Garnacho. în minutul 48. Reușita a dat speranțe lui United, chiar dacă a fost anulată pe motiv de ofsaid, la analiza VAR.

Manchester United a reușit să revină în meci datorită aceluiași Alejandro Garnacho, care a reușit dubla.

Revenire spectaculoasă pe Old Trafford

Garnacho a înscris în minutul 59 pentru United, reducând diferența pe tabelă și readucând speranța în tribune. Atacantul argentinian a înscris din pasa lui Rashford. Tot el a reușit și egalarea, după alte 12 minute. Alejandro Garnacho a înscris golul egalizator, pentru Manchester United, în minutul 71. Iar suporterii Diavolilor s-au mai liniștit, simțind că favoriții lor pot mai mult de atât.

Rasmus Hojlund și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 82, cu golul victoriei. Pentru Hojlund a nu doar golul victoriei, ci și primul pe care l-a reușit în tricoul lui United.

Una peste alta, a fost un meci în care Manchester a muncit din greu pentru un rezultat pozitiv.

Manchester United urcă pe locul șase

După victoria cu Aston Villa, echipa lui ten Haag a urcat în clasamentul Premier League. Diavolii roșii au acumulat 31 de puncte și ocupă poziția a șasea. Aceasta, în vreme ce adversarii de la Aston Villa au ratat șansa de a o egala la puncte pe Liverpool. Cu 39 de puncte, cei de la Villa rămân pe locul trei.

Manchester United a jucat cu Onana, Evans, Varane, Dalot, Wan-Bissaka, Mainoo, Eriksen, Rashford, Fernandes, Garnacho, Hojlund. Pe bancă au stat Antony, Bayindir, Gore, Kambwala, McTominay, Mejbri, Pellistri, Reguilon, van de Beek.

Aston Villa i-a avut în teren pe Martinez, Konsa, Diego Carlos, Lenglet, Digne, Bailey, McGinn, Douglas Luiz, Ramsey, Dendoncker, Watkins. Rezerve, în meciul cu Manchester United au fost Chambers, Diaby, Duran, Iroegbunam, Marschall, Moreno, Proctor, Torres, Zaniolo.