Spectacol în Premier League. Liverpool și Aston Villa au încheiat la egalitate. Tottenham a pierdut cu 1 - 3 în fața celor de la Brentford Sursa foto: thisisanfield.com/

Jocuri importante în Premier League în etapa cu numărul 37. Liverpool a încheiat la egalitate cu Aston Villa, scor 1-1 după ce Roberto Firmino a egalat în minutul ’90, iar Tottenham a pierdut cu 1 - 3 în fața celor de la Brentford. Tottenham a fost echipa mai bună în prima repriză, dar a picat în cea de-a doua. În cel de-al doilea meci, egalul scos datorită lui Firmino îi dă speranțe lui Liverpool că va încheia campionatul în primele patru echipe.

În Premier League s-a desfășurat, sâmbătă, 20 mai, etapa cu numărul 37. Meciurile de fotbal au început de la ora 14.30, ora României, cu Tottenham – Brentford. Cei care au urmărit jocul au apreciat că Spurs a fost echipa mai bună în prima repriză, dar apoi a jucat îngrozitor și au pierdut cu scorul de 3 – 1. Bryan Mbeumo a marcat două goluri frumoase pentru Brentford, iar Yoanne Wissa a închis tabela în minutul 88.

Tottenham a înscris un gol superb prin Harry Kane care a doborât un frumos record în Premier League. Nu a fost, însă, de ajuns pentru a-i împiedica pe cei de la Brentford să obțină prima victorie de pe terenul lui Tottenham.  Încurajat de golul încris în primele minute, Tottenham a jucat impresionant pentru restul primei reprize, dar nu a reușit să mai transforme alte ocazii.

Spurs au pierdut cinci din ultimele șapte meciuri și au asistat neputincioși la jocul celor de la Brentford care au întors meciul și le-au smuls cele trei puncte în a doua repriză. Bees (așa cum sunt alintați de fani) a câștigat pentru a patra oară în cinci meciuri și se află la un punct în spatele Spurs având un joc mai puțin.

Gol superb înscris de Henry Kane pentru Spurs

Culmea este că jocul începuse bine pentru Tottenham care a marcat un gol superb prin Harry Kane, încă din minutul 8. Internaționalul englez a doborât încă un record în Premier League, fiind primul atracant care înscrie în 25 de partide diferite în decursul unui sezon cu 38 de etape jucate.

Kane a șutat superb, după o pasă venită din lovitură liberă de la un coechipier, și nu i-a dat nicio șansă portarului advers, David Raya. Harry Kane mai are contract cu Tottenham până în vara anului viitor și urmează să ia o decizie în legătură cu cariera sa. Cei de la Manchester United ar vrea să-l transfere și i-au propus un contract de 17,7 milioane de euro pe an. Cota de piață a jucătorului este de 90 de milioane de euro, potrivit publicației de specialitate Transfermarkt.

Liverpool - Aston Villa 1 - 1

Cel de-al doilea meci la care facem referire, Liverpool - Aston Villa s-a încheiat la egalitate, 1 - 1, datorită unui gol salvator înscris în ultimul minut de joc. Astfel, Liverpool trage speranță că va mai prinde un loc în primele patru echipe ale Premier League. Roberto Firmino a marcat un gol și a restabilit egalitatea în minutul 90 împotriva lui Aston Villa, menținând în viață speranțele lui Liverpool de a termina în primele patru locuri în Premier League.

Echipa lui Jurgen Klopp se află la trei puncte în spatele lui Newcastle United și Manchester United cu un meci înainte de final. Cele două rivale au nevoie de doar un singur punct pentru a-și asigura un loc care să le permită calificarea în Liga Campionilor, în sezonul viitor. Pentru Liverpool, rămân șansele matematice, chiar dacă puțin probabile datorită golului marcat de Firmino, care a plecat, s-a strecurat la primul stâlp și a transformat centrarea joasă a lui Mohamed Salah.

Oaspeţii au deschis scorul în prima repriză, prin Jacob Ramsey (27), însă Firmino a restabilit egalitatea în finalul jocului (89), menţinând-o astfel pe Liverpool în cursa pentru calificarea în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor.

Aston Villa a ratat locul 6 în Premier League

Pentru Aston Villa a fost insuportabil, dat fiind că au fost atât de aproape de o victorie notabilă într-un meci în care au demonstrat cum se joacă fotbal. Ei au avut o ocazie de aur pentru a conduce la mijlocul primei reprize când Ibrahima Konate l-a împiedicat pe Ollie Watkins careu, dar atacantul a ratat penalty-ul. Jucătorii lui Unai Emery au continuat să preseze și au obținut dechiderea scorului, meritat, în prima repriză prin voleul ghidat al lui Jacob Ramsey, la bara din spate, din centrarea lui Douglas Luiz.

Liverpool - cu antrenorul Klopp urmărind din tribune – și-a îmbunătățit jocul și a fost aproape de egalare când Cody Gakpo a transformat după o învălmășeală. Golul a fost anulat pentru offside în construcție.

După egalul de la Liverpool, Aston Villa își menține aspirațiile europene, urcând pe locul șapte. A ratat ocazia, din cauza scorului final, să ajungă pe locul șase.

Pentru Liverpool cele două puncte pierdute vor fi costisitoare, dat fiind că echipa are nevoie de o victorie pentru a-și asigura un loc în primele patru locuri. Echipa a câștigat ultimele șapte jocuri din campionat, reaprinzând speranțele de a juca în competiția cluburilor europene de elită ale Europei, în sezonul viitor.

Liverpool se află pe locul 5 în clasament, la trei puncte de Manchester United (locul 4), care a învins la limită în deplasare formaţia Bournemouth (scor 1-0), printr-un gol al brazilianului Casemiro (9).