Liverpool rămâne lider în Premier League, după victoria cu Newcastle

Liverpool rămâne lider în Premier League, după victoria cu Newcastle Sursa foto. X (Twitter)

Liverpool a avut un gol anulat în minutul 18. Reușita lui Luis Diaz a fost anulată pe motiv de ofsaid, câteva minute mai târziu, Mohamed Salah a irosit o lovitură de la 11 metri.

Liverpool a început cu dreptul anul 2024. Cormoranii s-au impus cu 4-2 în fața celor de la Newcastle în etapa cu număul 20 din Premier League.

Liverpool s-a impus în fața celor de la Newcastle

Liverpool a avut un gol anulat în minutul 18. Reușita lui Luis Diaz a fost anulată pe motiv de ofsaid, câteva minute mai târziu, Mohamed Salah a irosit o lovitură de la 11 metri. În minutul 36, centralul a anulat golul celor de la Newcastle pe motiv de ofsaid. La finalul primei reprize Alexander Arnold a lovit bara.

Liverpool a reușit să marcheze abia în minutul 49 prin reușita lui Salah, care și-a trecut în palmares reușita cu numărul 150 în Premier League. Avantajul „Cormoranilor” n-a rezistat prea mult, în minutul 55, Isak a restabilit egalitatea. Liverpool a punctat din nou în minutul 74 prin golul înscris de Jones. Salah a pasat decisiv pentru reușita lui Gakpo.

Liverpool

sursă foto: Facebook

Cormoranii au 42 de puncte în Premier League

În minutul 81 Newcastle înscrie din nou prin Botman, dar Salah reușește să trasnforme o lovitură de pedeapsă. Elevii lui Jurgen Klopp au reușit astfel prima reușită din 2024.

Liverpool a strâns în Premier League 42 de puncte. Este a treia victorie în deplasare pentru formația antrenată de Jurgen Klopp. În etapa precedentă cormoranii s-au impus cu 2-0 pe terenul celor de la Burnley.

Cormoranii alaături de Manchester City și Aston Villa sunt neînvinși pe teren propriu. Liverpool are șapte victorii și două egaluri pe Anfield. Golgheterul Mohamaed Salah a reușit 12 goluri în Premier League, potrivit GSP.