Liga Campionilor. Meciuri fără sare și piper. Inter, victorie la limită cu Atletico. PSV și Borussia au remizat Sursa Foto: Arhiva EVZ

În optimile de finală din optimile de finală Liga Campionilor, PSV Eindhoven și Borrusia Dortmund au încheiat la egalitate, în timp ce Horațiu Moldovan a fost rezervă în cel de-al doilea meci al serii, partida dintre Atletico Madrid și Inter Milano, încheiat cu victoria liderului din Seria A,

Aseară s-a disputat prima mansă a optimilor de finală din Liga Campionilor de fotbal. În primul meci, Borussia Dortmund și PSV Endohoven au terminat la egalitate 1-1. În al doilea meci al serii, Inter Milano s-a impus în fața spanionililor de la Atletico Madrid cu 1-0.

Liga Campionilor, optimile de finală

Borrusia Dortmund a deschis scorul prin internaționalul olandez Donvell Malen, olandezii au revenit în a doua parte a meciului și au egalat prin Luuk de Jong în minutul 56, după ce a scris din penalty.0

Oaspeţii au condus la pauză, prin golul marcat de internaţionalul olandez Donyell Malen (24). Malen nu a mai marcat în Liga Campionilor din decembrie 2021. PSV a revenit după pauză şi a egalat prin Luuk De Jong (56 - penalty). Prima ocazie a meciului le-a aparținut gazdelor, dar șutul lui Tillman a fost imprecis.

Borrusia a marcat prin golul înscris de Malen în minutul 24 cu un șut trimis la colțul lung. În minutul 37, olandezii puteau restabili egalarea, însă Johan Bakavoko nu prin spațiul porții dintr-o poziției buună, Trei minute mai târziu portarul Mayer s-a făcut remarcat la șutul expediat de Saibari.

Borrusia Dortmund-PSV Eindhoven au terminat la egalitate prima manșă a optimilior din Liga Campionilor

Sursa Foto: Bundesliga

PSV Eindhoven-Borrusia Dortmund

În a doua repriză, Hummels l-a faultat pe Tillmna în suprafața de pedeapsă. iar luuk de Jong a restabilit egalitatea în minutul 58. A fost cel de-al 28-lea gol marcat în acest sezon în toate competițiile. Borrusia a căutat să obțină victoria în prima manșă a optimilor de finală din Liga Campionilor. Cu toate astea golkeperul olandezilor, Benitze, a respins șutul lui Malen în minutul 59.

Borrusia Dortmund a avut o ocazie reuștă în minutul 72, dar șutul expediat de Marius Wolf a nimerit bara transversală. Ultima faza notabilă a meciului a fost trecută în dreptul gazdelor, însă Mayer a respins șutul expediat de Dest în minutul 81.

PSV Eindhovena a ajuns la 31 de meciuri consecutive fără înfrângere pe arena Philips Stadion. Manșa secundă din optimile de finală Champion League se va disputa pe 19 martie.

Liga Campionilor: Inter-Atletico Madrid

A doua partidă a serii din optimile de finală din Liga Campionilor a fost cea dintre Inter Milano și Atletico Madrid, încheiat cu victoria la limită a oaspeților. Italienii s-au impus pe San Siro cu 1-0. Partida a fost arbitrată de centralul Istvan Kovacs.

Singurul gol al partidei a fost marcat Mak Arnautovic în minutul 79. Portarul Horațiu Moldovan a fost rezervă la Atletico. De asemenea, a fost primul meci din Liga Campionilor pentru golkeperul român.

Inter, finalista în editiția anterioară de Liga Campionilor, a dominat prima repriză, însă ocaziile notabile au venit la finalul celor 45 de minute. Lautar a reluat cu capul în minutul 37, dar Oblak a reținut. La următoarea fază, în minutul 38, șutul atacantului argentinian, deviat de fundașul Gimenez.

Inter a câștigat la limită primul tur din optimile de finală din Liga Campionilor

Sursa Foto: Arhiva EVZ

Istvan Kovacs a arbitrat partida

Inter a mai încercat poarta adversarilor cu două minute înainte de finalul primei reprize, dar portarul echipei adverse s-a remarcat din nou la șutul expediat de Marcus Thuram în minutul 43. Liderul din Serie A început tare și a doua repriză, dar Arnautovic, introdus la pauză, a avut prima ratare în minutul 49. După care, în minutul 63 austriacul a ratat o nouă ocazie.

În minutul 77 portarul celor de la Atletico Madrid a reținut lovitura de cap trimis de Lautaro Martinez. Golul a venit două minute mai târziu în minutul 79, după un contraatac al milanezilor. Madrilenii au pierdut balonul la mijlocul terenului, iar Oblak a fost învins de Arnautovic. Atletico a avut puține șanse de înscire, majoritatea după intrarea lui Morata.

Meciul a început cu un moment de reculegerea în memoria fotbalistului german Andreas Brehme, jost jucător la Inter. Returul din opimile de finală Liga Campionilor se va disputa pe 13 martie, potrivit Agerpres.