Ilie Bolojan, sfidat de sinecuriști! Ministrul Economiei (USR) a numit trei USR-iști în conducerea unei companii de stat
- Dinu Marian
- 27 iulie 2025, 08:21
Sursa foto: facebookSinecuriști noi, la vremuri noi, O variantă a celebrei zicale: La vremuri noi, tot noi! Ați auzit de lupta cu indemnizațiile uriașe din companiile private cu capital de stat? Normal...Numai că lucrurile nu stau deloc cum ni se prezintă.
În ciuda așa-zisului "război cu sinecurile" se pare că declarațiile premierului Bolojan privind integritatea sunt valabile doar pentru momentele televizate. Altfel, nu se explică felul în care unul dintre apropiații săi din Guvern, USR-istul Radu Miruță, ministru al Economiei, și-a numit colegii de partid în conducerea unei companii naționale de interes strategic. Specialiștii de la USR pare că sunt mai bine pregătiți și mai informați decât oricare alții. Că doar nu credeți că este vorba despre vreo cumetrie de partid!
Astfel, după ce ultimii doi miniștri PSD ai Economiei l-au făcut de râs, arătând că a descoperit "apa caldă" în scandalul clădirii închiriate pe zero lei, atât Radu Oprea, cât și Bogdan Ivan făcând demersuri legale pentru evacuare, trimițând Parchetului raportul controlului, useristul Radu Miruță pare să fi rămas în offside.
Sinecuriști de la USR în companii de stat
Asta prin ultima sa decizie de luna aceasta. După ce a luptat îndelung la TV împotriva privilegiilor nemeritate, ministrul Economiei și-a trimis fidelii - cu toții lideri, membri sau activiști USR - în poziții de administratori ai Avioane Craiova S.A.
Astfel, în ultima ședință a Adunării Generale, prin mandatul stabilit de ministrul Economiei, conducerea companiei deținute de statul român a fost modificată, 3 din 5 administratori fiind oficial din partea "oamenilor noi", probabil în așteptarea reducerii numărului total prin al doilea pachet al austerității, spre a rămâne doar ei.
Astfel, pregătindu-se pentru eventualitatea în care competența și integritatea trebuie să guverneze companiile de stat, conform comunicatului Bursei de Valori București "Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor Avioane Craiova S.A., convocata pentru data de 07.07.2025 (sau 08.07.2025), si-a desfasurat lucrarile la a doua convocare, in data de 08.07.2025, ora 12:00, la sediul societatii, situat in loc. Ghercesti, str. Aviatorilor, nr. 10, jud. Dolj, ca urmare a indeplinirii conditiilor statutar-legale de cvorum."
Trei din cinci de la USR
Prin urmare, "Cu un număr de 36.600.970 voturi valabile „pentru” (adica 100% din voturile exprimate), reprezentand 97,9385% din capitalul social al Avioane Craiova S.A., A.G.O.A. aproba numirea administratorilor provizorii ai societatii Avioane Craiova S.A., respectiv a următoarelor persoane:
- Craciunas Bogdan
- Dudu Iulia
- Falcoi Nicu
- Gasparini Claudia
- Rosca Monica
sună decizia consemnată în Procesul Verbal nr. 276/8 iulie 2025.
Interesant este faptul că pozițiile 2, 3 și 4, cele care probabil vor fi și definitivate, printr-o "procedură serioasă", cum îi place ministrului Radu Miruță să spună, conțin nume legate oficial de USR, printre care membri de vază, cum ar fi un fost senator sau activiști cu vechime, după cum reiese din fotografiile publice în mediul online.
Ce îi recomandă pe cei trei, încă nu știm, doar CV-ul fostului senator Fălcoi fiind disponibil. Rămas în afara Parlamentului, trebuia găsită o sinecură și pentru el, desigur. Însă cele două doamne cu siguranță au cel puțin doua calități importante: carnetul USR și relația apropiată cu ministrul Economiei.
Iată și dovada. Dacă mai era nevoie...

Gasparini Claudia USR. sursa: captura foto