Ianis Hagi, notă discordantă față de restul echipei după meciul cu Ucraina. Cum a fost surprins Naționala României. Sursa foto: Facebook

Ianis Hagi a început meciul România-Ucraina pe banca de rezervă. Fiul lui Gică Hagi a fost trimis în teren de către Edi Iordănescu abia în minutul 62, la scorul de 3-0, în locul lui Dennis Man.

Ianis Hagi, părea supărat după meciul România-Ucraina

Naționala României a debutat la Euro 2024 cu un succes incredibil în fața Ucrainei. Toată echipa s-a bucurat alături de staff, doar unul părea mai nemulțumit.

Este vorba despre Ianis Hagi, care a făcut notă discordantă față de colegi, scriu jurnaliștii de la Adevărul, și continuă „Dacă aceștia și întreg staff-ul naționalei au venit și chiar ne-au îmbrățișat după succesul istoric, ”Prințul” a ieșit singur către autocar, a salutat scurt, apoi a vorbit la telefon vădit îngrijorat. Trist, a stat minute bune în convorbire, sprijinit de un gard, apoi a urcat în autocar, tot cu telefon la ureche”.

Fiul lui Gică Hagi a avut o evoluție slabă în meciul cu Ucraina

Este posibil ca acest comportament al lui Ianis Hagi să fi fost generat de faptul că în cele 28 de minute cât a jucat cu Ucraina a ieșit în evidență doar în câteva faze. Apoi a a pierdut mingea de cinci ori și rămânând cu zero în dreptul statisticilor referitoare la pase cheie sau șuturi spre poarta adversarilor.

Ianis Hagi a vorbit amărât la telefon după meciul cu Ucraina. Foto AdevărulIanis Hagi, părea supărat după meciul România-Ucraina. Sursa foto: adevarul.ro.

Evoluția internaționalului român a fost urmărită cu atenție de presa din Scoția, iar britanicii au remarcat un moment petrecut după fluierul final al jocului. Mai exact, Hagi junior a luat portavocea și a dat tonul printre jucători, care au cântat în fața suporterilor români.

După meci, specialiștii de la SofaScore au analizat fiecare jucător în parte și le-au acordat acestora câte o notă. Denis Drăguș, Radu Drăgușin și Dennis Man au obținut cele mai mari calificative (7.6), în timp ce Ianis Hagi s-a aflat la polul opus (6.3).

Ar putea fi o imagine cu 5 persoane, persoane jucând fotbal, persoane jucând fotbal şi textIanis Hagi, părea supărat după meciul România-Ucraina. Sursa foto: Facebook

Ce au scris scoțienii despre Ianis Hagi

Scoțienii au scris că Rangers nu vrea să îl mai păstreze pe Ianis Hagi, iar echipa de pe Ibrox Park se gândește serios să îl vândă în această perioadă de mercato. Jurnaliștii de  The Scottish Sun au remarcat că fiul legendarului Gică Hagi a ieșit în evidență la finalul meciului când a dat  startul sărbătorii pe Allianz Arena din Munchen. Ianis Hagi a pus mâna pe un megafon și a început să cânte alături de suporteri deja celebrul ”România, Ale”.

„Hagi jr, care a petrecut ultimul sezon împrumutat la Alaves și care nu este sigur de viitorul său la Rangers, a luat un megafon și a dat startul la dansul victoriei alături de suporteri. Fotbalistul de 25 de ani a cântat la megafon în timp ce coechipierii săi s-au strâns în jurul lui”, potrivit thescottishsun.co.uk.