HANDBAL. Naționala României S-A CALIFICAT în SEMIFINALELE Campionatului European. Când și cu cine vor lupta „tricolorele” pentru marea finală

Ajutată de jocul rezultatelor, naționala feminină de handbal s-a calificat, miercuri, în semifinalele Campionatului European, acolo unde va da peste Rusia.

Naționala României a fost învinsă de Ungaria, scor 29-31, în ultima partidă jucată în Grupele Principale. Mai mult, „tricolorele” au pierdut-o și pe Cristina Neagu, accidentată la genunchiul drept. Câteva ore mai târziu, româncele au primit vestea cea mare: s-au calificat în semifinalele Campionatului European. Și asta pentru că Olanda a învins fără probleme Germania, scor 27-21. Batavele au câștigat grupa, în timp ce România s-a clasat pe locul al 2-lea, depășind la golaveraj Norvegia: 60-54 față de 61-56.

Sâmbătă, de la ora 18.30, România va evolua împotriva Rusiei. În cealaltă semifinală se vor întâlni Franța și Olanda. Duminică, de la ora 15.00 se joacă finala mică, de la ora 18.30 se va disputa finala mare.