HANDBAL. CSM București a pierdut dramatic, în ultima secundă, în „sferturile” Ligii Campionilor sursa: facebook.com/CSMBOfficial

CSM București a fost învinsă, duminică, acasă, scor 25-25 (9-12), de echipa daneză Esbjerg. Meciul a contat pentru prima manșă a sferturilor de finală din Liga Campionilor.

CSM București a evoluat, duminică după-amiaza în prima manșă a sferturilor de finală din Liga Campionilor, pe teren propriu, împotriva echipei daneze Team Esbjerg. „Tigroaicele” au fost învinse cu scorul de 25-26, iar diferența a fost făcută de nordice în ultima secundă a confruntării.

CSM București a pierdut meciul cu Esbjerg, din Liga Campionilor, la ultima fază

Campioana României a fost condusă întreg meciul, reuşind egalarea, 24-24, în min. 59, dar a Reistad a marcat golul victorie în ultima secundă. Danezele de la Esbjerg, care au câştigat grupa din care a făcut parte şi CSMB, au avut un avantaj maxim de cinci goluri în prima repriză, iar în a doua de patru goluri, 23-19 (min. 53). CSM s-a apropiat la un singur gol de câteva ori, 15-16, 16-17, 19-20, dar a egalat abia pe final, ratând chiar şansa de a trece în avantaj prin Broch.

Pentru CSM București au marcat Cristina Neagu 9 goluri, Eduarda Amorim Taleska 3, Alexandra Dindiligan 3, Elizabeth Omoregie 2, Emilie Hegh Arntzen 2, Carmen Martin Berenguer 2, Siraba Dembele Pavlovic 2, Yvette Broch 2.

Pentru daneze au înscris Kristine Breistoel 7 goluri, Henny Ella Reistad 6, Sanna Charlotte Solberg-Isaksen 5, Vilde Mortensen Ingstad 4, Mette Tranborg 2, Kaja Kamp Nielsen 2.

Rikke Vestergaard Poulsen a apărat 7 şuturi (23,33%). Marie Davidsen a apărat 4 aruncări (23,53%), Tess Wester a parat 2 şuturi, iar Jelena Grubisic a parat o aruncare.

Sunt șanse de calificare în Final Four pentru „tigroaice”

Manşa secundă a întâlnirii va avea loc la Esbjerg, la data de 8 mai.

Primul meci din sferturi s-a jucat sâmbătă, între Brest - Gyor, scor 21-21, iar în cealaltă dispută se confruntă Krim Ljubljana - Vipers. Returul din ambele serii va avea loc în 7 mai. Turneul Final Four de la Budapesta va avea loc în perioada 4-5 iunie, cu semifinalele programate în prima zi.

CSM Bucureşti s-a calificat de trei ori la Turneul F4, iar prima dată a şi câştigat trofeul (2016), performanţă urmată de două medalii de bronz (2017 şi 2018).

Deţinătoarea Ligii Campionilor este campioana Ungariei, Gyor ETO..