Hagi jr. și Răzvan Marin, trecuți pe linie moartă

Cei doi internaționali români au fost lăsați pe banca de rezervă și la ultimele meciuri ale lui Genk, respectiv Ajax

În ciuda evoluțiilor lor sub culorile echipei naționale a României, precum și în tricourile fostelor echipe de club, Ianis Hagi (20 de ani) și Răzvan Marin (23 de ani) continuă să fie lăsați în umbră. Weekend-ul trecut, niciunul dintre cei doi „tricolori” nu a prins vreun minut de joc pentru echipele lor, fiind contestați vehement de oamenii de fotbal din Belgia, respectiv Olanda. Fiul lui Gică Hagi a privit de pe bancă confruntarea dintre Genk și Club Brugge, scor 1-1, și a bifat, astfel, al treilea meci în care nu a fost folosit deloc de „Ștrumfi”.

Două meciuri fără a fi titular

De la sosirea românului, Genk a strâns șapte partide oficiale în acest sezon, iar Ianis a evoluat în patru dintre acestea, consecutive, dar ca titular a început doar în meciul cu Waregem (2-0), când a stat pe teren până în minutul 68. Totodată, este al doilea joc la rând când Ianis nu a intrat deloc, după derbyul cu Andrelecht (1-0) din etapa trecută. Debutul lui Hagi jr. la Genk a fost excelent, când, grație golului său, Genk s-a impus în duelul cu Kortrijk (2-1). Atunci, românul a intrat în minutul 74 al meciului și a izbutit să înscrie după doar două minute dintr-o lovitură liberă executată de la mare distanță de poarta adversă. De partea celaltă, Răzvan Marin nu se mai bucură de forma incredibilă arătată la Standard Liege. Olanda i-a sărit în cap românului, văzând transferul său la Ajax ca pe un ejec total al „lăncierilor”.

Marin a „debutat” ca rezervă full-time

Batavii se așteptau ca Marin să-l înlocuiască cu succes pe Frenkie de Jong (21 de ani), pentru care FC Barcelona i-a plătit clubului din Amsterdam nu mai puțin de 80 de milioane de euro. „Cum să dai 12,5 milioane pe unul ce nu se potriveşte deloc cu cultura Ajaxului? Aflăm în fiecare săptămână că trebuie să-l folosească. E

i bine, nu am auzit niciodată un rahat mai mare! Ştiţi cum stă treaba? Frenkie de Jong a plecat şi în schimb l-am luat pe Marin. El nici măcar nu poate să-i lege şireturile lui De Jong. Românul nu se încadrează deloc în cultura lui Ajax!”, tuna Johan Derksen, fost fotbalist olandez şi acum ziarist. Răzvan a fost din nou rezervă pentru Ajax, pe toată durata partidei cu Sparta Rotterdam, meci câștigat de „lăncieri” cu 4-1.

A fost pentru prima dată când Marin nu a prins niciun minut de joc într-o partidă oficială a lui Ajax. „Tricolorul” a bifat nouă meciuri oficiale, iar în șase dintre acestea a fost integralist. Mai mult, Răzvan Marin a fost rezervă și în partida retur cu APOEL Nicosia (2-0), din play-off-ul UEFA Champions League.

Andone va da Premier League pe Turcia

În vârstă de 26 de ani, Florin Andone (foto) este la un pas de a se transfera la Galatasaray Istanbul. Englezii de la Brighton & Hove Albion sunt gata să-l împrumute pe atacantul român în Turcia, la clubul care abia l-a transferat pe uluitorul vârf columbian Radamel Falcao, de la AS Monaco. Presa turcă a anunțat că cele două cluburi au bătut deja palma în privința românului. Astfel, Bogdan Andone va evolua în acest sezon în grupele Ligii Campionilor. Turcii au fost trimişi în Grupa A, alături de Club Brugge, PSG şi Real Madrid! Mai mult, în acest sezon din Premier League, Andone a marcat un gol în trei meciuri disputate cu Brighton.