Gnohere a devenit cel mai vânat fotbalist din Liga I

Trimis în prezent la echipa a doua a lui Dinamo pentru că a refuzat prelungirea contractului, atacantul francez este asaltat cu oferte din partea „câinilor“ și steliștilor

Francezul Harlem Gnohere (28 de ani) i-a supărat pe șefii lui Dinamo după ce a refuzat prelungirea acordului cu formația din Ștefan cel Mare. Contractul jucătorului cu gruparea „alb-roșie“ expiră în această iarnă, iar în prezent jucătorul a fost expulzat la echipa secundă. Gnohere este unul dintre golgheterii „câinilor“, cu patru goluri marcate în acest sezon, la egalitate cu Dorin Rotariu și Vali Lazăr.

Becali, mai generos în oferte

În acest sens, Dinamo vrea cu orice preț să-l determine pe francez să semneze un nou acord, dar i-au oferit o sumă mai mică decât cea propusă de Gigi Becali. Sumele oferite de Dinamo și Steaua pentru serviciile lui Gnohere au fost dezvăluite de Liviu Ganea, fostul atacant al dinamoviștilor. „Din câte știu eu, Steaua i-a oferit un salariu foarte mare. Lui Gnohere i s-a oferit 300.000 de euro la semnătură. Este o sumă mare foarte mare pentru aceste vremuri. Știu că și Dinamo i-a propus un salariu foarte mare pentru Liga 1. Din ce am înțeles, ar urma să încaseze 200.000 de euro net pe an, din salariu și bonusuri. La Dinamo, bonusurile sunt trecute în contract, nu sunt doar vorbe“, a declarat Ganea pentru DigiSport.

Cu Gnohere în tribune, Dinamo a reușit, sâmbătă, să obțină prima victorie după trei etape. „Câinii“ lui Ioan Andone s-au impus cu scorul de 3-1, pe teren propriu, în partida cu CSM Iași și au urcat pe locul secund în Liga I.