Gloria Buzău-Hermannstadt 3-0. Budescu, show total, deși nu se antrenase de o săptămână

Gloria Buzău-Hermannstadt 3-0. Budescu, show total, deși nu se antrenase de o săptămânăGloria Buzău. Sursa foto: facebook / FC Buzău

Gloria Buzău și Hermannstadt ajung la egalitate perfectă după meciul direct din etapa a 13-a a Superligii. Băieții lui Neagoe au dominat copios un adversar care trece prin clipe de cumpănă și au învins fără drept de apel.

Declinul lui Hermannstadt pare să nu poată fi oprit. După ce, în etapa trecută, au pierdut categoric acasă cu Sepsi (scor 0-4), sibienii au mai luat un "sac de goluri" și la Buzău. Echipa pregătită de Marius Măldărășanu ajunge la 23 de goluri încasate, cât aveau și adversarii lor de azi.

Meciul din Crâng a fost dominat de la un capăt la altul de buzoieni, iar Budescu a făcut show. După mai multe ocazii de gol, acesta reușește deschiderea scorului, din penaly, în ultimul minut al primei părți.

Două cartonașe roșii

La începutul reprizei secunde, Ivanov, de la oaspeți, primește al doilea galben și își lasă echipa în 10 oameni (minutul 52), făcându-le gazdelor misiunea și mai ușoară.

Același Budescu majorează avantajul buzoineilor în minutul 72, după un un-doi perfect cu Ișfan.

Șase minute mai târziu, Balaure, de la sibieni, vede cartonașul roșu din postura de rezervă. În final, Gloria Buzău mai înscrie o dată, prin Matos, după un contraatac purtat în mare viteză.

Constantin Budescu

Constantin Budescu. Sursa foto: facebook / FC Buzău

Măldărășanu, dezamăgit

La sfârșitul meciului, Marius Măldărășanu, antrenorul oaspeților, a dat vina pe lipsa de rezultate din ultima vreme, lucru care a creat o stare de nervozitate în vestiar. "E foarte greu să joci în 10 oameni, am avut 2 atacanți. Din cauza lipsei rezultatelor, apare nervozitatea, lipsa de luciditate. E greu, suntem dezamăgiți, am încercat, efort mare", a declarat tehnicianul.

De partea cealaltă, Eugen Neagoe a dezvăluit că Budescu nu s-a antrenat deloc în săptămâna premergătoare partidei: "Este o victorie mare pentru noi, cu toate că am avut niște dificultăți în ultimele zile. Budescu nu s-a antrenat o săptămână, dar a tras de el. Merită felicitat pentru efortul mare făcut".

Egalitate perfectă

Gloria Buzău și  Hermannstadt au același număr de puncte, 13, și același golaveraj, 19-23! Cele două se află pe locurile 13, respectiv 14, dar Gloria e mai sus în clasament datorită rezultatului direct.

Etapa viitoare, echipa antrenată de Eugen Neagoe merge la Arad, pentru partida cu UTA (sâmbătă, ora 13.30), în timp ce Hermannstadt are meci greu acasă, cu Dinamo (sâmbătă, ora 19).