Gladiatorii Romei au produs minunea minunilor în Liga Campionilor

FC Barcelona a fost eliminată în sferturile de fi nală ale celei mai importante competiții intercluburi, după un eșec istoric, suferit în „Cetatea Eternă”.

AS Roma a devenit echipa momentului în fotbalul mondial după ce, marți, gruparea din capitala Italiei a pulverizat-o pe FC Barcelona, în returul „sferturilor” Ligii Campionilor.

Toți ochii erau pe City - Liverpool

Centrul de interes a gravitat în jurul meciului Manchester City - Liverpool, marea întrebare fiind legată de capacitatea trupei lui Guardiola de-a întoarce înfrângerea din tur (0-3).

Însă, în timp ce „cormoranii” rezistau eroic pe „Etihad”, acolo unde aveau să se impună cu 2-1, cei de la Roma creionau marea supriză. Italienii au intrat foarte bine în meci și au deschis scorul prin Edin Dzeko (6). Catalanii au început să transpire în minutul 58, atunci când Daniele De Rossi a transformat un penalty, și au rămas fără aer, după ce Kostas Manolas a înscris golul calificării în minutul 82.

La final, „Stadio Olimpico” s-a cutremurat sub entuziasmul a 75.000 de oameni care au asistat la un duel între gladiatorii Romei și fiarele din Barcelona. „Nu am fost în stare să jucăm nicio clipă jocul nostru obişnuit. Roma a făcut o partidă mare, trebuie să îi felicităm pentru ce au realizat”, a spus Ernesto Valverde, tehnicianul catalanilor. „Dezastru istoric. Ruina Barcelonei la Roma”, a titrat cotidianul spaniol „Marca”. „ Roma , noapte minunată, Barcelona zdrobită”, au exultat ziariștii de la „Gazzetta dello Sport”.

A lăsat modestia deoparte

Eusebio Di Francesco, antrenorul Romei, și-a tăiat partea leului, la final. „Așa cum îmi asum responsabilitatea pentru eșecuri, aș putea să îmi atribui merite pentru această victorie. Mai este multă istorie de scris. Gândul nostru trebuie să fie la finala de la Kiev”, a transmis tehnicianul revelației Ligii Campionilor, după succesul entuziasmant.

O finală, în 1984

Cea mai bună performanță înregistrată de AS Roma, în Europa, s-a petrecut în sezonul 1983 - 1984. Italienii au ajuns în finala Cupei Campionilor Europeni și au pierdut pe „Stadio Olimpico”, scor 1-1 (2-4 după executarea loviturilor de departajare).

Revelația Di Francesco

Eusebio Di Francesco (48 de ani foto), antrenorul Romei, este omul care a reușit minunea de pe „Oimpico”. Di Francesco este un fost mijlocaș, care a evoluat pentru echipa capitolină în perioada 1997 - 2001 și a îmbrăcat tricoul naționalei Italiei de 12 ori (1 gol).

Ca tehnician și-a început cariera la Virtus Lanciano, în 2009, dar s-a remarcat la Sassuolo, formație pe care a antrenat-o în intervalul 2012 - 2017 și pe care a promovat-o în Serie A. În vara anului trecut a semnat cu Roma.