Evenimentul Zilei > Actualitate > Gimnaștii români au câștigat patru medalii la Jocurile Europene de la Baku
Gimnaștii români au câștigat patru medalii la Jocurile Europene de la Baku

Andreea Iridon a urcat pe podium în finalele pe aparate, disputate sâmbătă, câștigând argintul la bârnă și bronzul la paralele. Medalii au mai cucerit Marius Berbecaru și echipa de gimnastică aerobică.

Andreea Iridon s-a remarcat, sâmbătă, la finalele pe aparate, acolo unde a reușit să câștige argintul, la bârnă, și bronzul la paralele. În finala de la bârnă, Iridon a obținut 14,000 puncte și a fostîntrecută doar de olandeza Lieke Wevers (14,200). La paralele, sportiva „tricoloră” a primit 12,800 de puncte și s-a clasat după rusoaica Alia Mustafina (15,400) și nemțoaica Sophie Scheder (15,200).

Marius Berbecaru a câștigat și el medalia de bronz, la paralele, fiind notat cu 15,600. Românul a fost întrecut de Oleg Stepko (Azerbaidjan / 15,733) și David Beliavski (Rusia / 15,700).

Publicat in categoriile: Actualitate