Fotbal European. Victorie vitală pentru Arsenal, care se ține scai de Manchester City. Meci epocal în Franța, cu 9 goluri

Arsenal Londra a făcut un meci perfect pe terenul celor de la Newcastle United, acolo unde s-a impus cu scorul de 2-0. După acest succes, „tunarii” mai au șanse matematice la titlu.

Arsenal Londra nu avea decât varianta victoriei în partida disputată, duminică, în deplasare, la Newcastle United, în etapa a 35-a a Premier League. Pentru a mai spera măcar matematic la titlu, „tunarii” ar fi trebuit să câștige, iar deznodământul a fost unul fericit pentru londonezi, care s-au impus cu scorul de 2-0. Martin Odegaard a deschis scorul în minutul 14, succesul a fost securizat de autogolul lui Fabian Schar (71).

Până la finalul Premier League au mai rămas de disputat 3 etape. Lideră este Manchester City, cu un total de 82 de puncte. „Cetățenii” sunt urmați de Arsenal (81). Dar, trupa lui Pep Guardiola are un meci mai puțin disputat.

În fotbalul european care contează, meciul zilei s-a disputat în Franța. Acolo unde Olympique Lyon a câștigat confruntarea disputată pe teren propriu, cu Montpellier, scor 5-4. Gazdele au deschis scorul prin Alexandre Lacazette (31), oaspeții au întors în două minute, după reușitele lui Elye Wahi (40 și 41). Același fotbalist a mai punctat de două ori, în repriza secundă, în minutele 53 - din penalty și 55.

Finalul a fost epocal, pentru că Lyon a reușit să învingă. Mai întâi a redus din diferență Lacazette (59), apoi Dejan Lovren a înscris în minutul (70). Același Lacazette a realizat „pokerul”, după golurile din minutele 82 și 90+10 - din penalty.

La Napoli a continuat petrecerea care a marcat câștigarea primului titlu din Serie A, după o pauză de 33 de ani

La Napoli a continuat fiesta, după ce echipa din sudul Italiei a câștigat campionatul, după o pauză de 33 de ani. Duminică, „alb-albaștrii” s-au întâlnit pe teren propriu, cu Fiorentina, și au câștigat cu scorul de 1-0. Jocul n-a avut nicio miză pentru niciuna dintre echipa, reușita i-a aparținut lui Victor Osimhen (74 - din penalty), după ce tot el ratase o lovitură de la 11 metri la debutul actului secund.