Formula 1. Nico Rosberg s-a impus în Marele Premiu al Rusiei. CLASAMENTUL GENERAL

Pilotul german Nico Rosberg (Mercedes) a câștigat, astăzi, Marele Premiu al Rusiei, a patra etapă a Campionatului Mondial, desfășurată la Soci.

Sportivul din Germania a terminat cursa cu timpul de 1 oră 32 min. 41 sec. 997/1000. Roseberg a înregistrat, astfel, a patra victorie în acest sezon, în tot atâtea curse, iar în MP al Rusiei a fost urmat la 25 sec. 022/1000 de coechipierul său, britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), la 31 sec.998/1000 de finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari).

În ceea ce privește clasamentul campionatului Mondial al piloților, lider este Nico Roseberg, cu un avans de 43 de puncte față de ocupantul locului secund, Lewis Hamilton. Următoarea cursă va fi Marele Premiu al Spaniei, care se va disputa pe 15 mai.