Formula 1. Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Statelor Unite

Iubitorii acestui domeniu au avut parte de un adevărat show. Unul dintre cei mai apreciați piloți ai Red Bull a făcut spectacol pe pistă.

Performanță uluitoare în Formula 1. Fanii acestui sport au trăit cu intensitate cursa în urma căreia Marele Premiu al Statelor Unite a fost acordat. Învingătorul a reușit să facă un adevărat spectacol pe pistă. Max Verastappen a reușit să îl învingă și pe Lewis Hamilton.

Formula 1: Marele Premiu al Statelor Unite a ajuns la Max Verstappen

Hamilton a încheiat competiția pe locul doi. Pilotul din partea Mercedes s-a aflat cu 2, 225 secunde în spatele pilotului olandez. Iubitorii de Formula 1 au avut astfel parte de un adevărat spectacol. Pe locul trei s-a poziționat Lando Norris, din partea McLaren. Acesta a fost cu 10,730 de secunde în spatele învingătorului.

Charles Le Clerc a pierdut poziția de fruntaș, deși a debutat în cursă din Pile Position. Pilotul a fost depășit de Lando Norris încâ de la primul viraj.

Max Vestappen, performanță incredibilă în competiție

Marele Premiu al Statelor Unite în Formula 1 a fost câștigat de Max Vestappen. Acesta a preluat conducerea în turul 55, urcând pe primul loc.

Lewis Hamilton a reușit să îl depășească pe Norris, însă a rămas pe o poziție secundă. De altfel, acesta a intrat la boxe în turul 39.

Max Verstappen și-a surprins fanii și a urcat pe primul loc în timp ce Lando Norris a rămas pe locul doi.

Formula 1: Max Verstappen

Sursa foto: Instagram \ Max Verstappen

Uimirea iubitorilor de Formula 1 a avut legătură cu Charles Le Clerc. Acesta a coborât din Pole Position până pe locul 6.

Învingătorul a câștigat și cursa de sprint Formula 1

Max Verstappen a uimit încă din ședința antrenamentelor libere. Cu toate că LeClerc a beneficiat de un timp bun în ultimele două runde, acesta nu a reușit să facă performanță în competiție.  Fanii lui Verstappen susțin că acesta și-a asigurat titlul actual după ce a reușit să obțină și Marele Premiu al Qatarului.

Acesta a reușit să câștige și cursa de sprint din cadrul competiției.