Finala Ligii Europa. Eintracht Frankfurt - Glasgow Rangers: 5-4, după penaltiuri sursa: Twitter

Eintracht Frankfurt și-a încheiat așteptarea de 40 de ani pentru un al doilea trofeu european major cu o victorie de 5-4 la loviturile de departajare, după un egal tensionat 1-1 împotriva Rangers în finala Europa League. Rafael Borre a fost eroul orei pentru echipa din Bundesliga la Ramon Sanchez Pizjuan, când a marcat penalty-ul câștigător după ce Aaron Ramsey de la Rangers, introdus ca înlocuitor la sfârșitul prelungirilor, și-a salvat lovitura de la fața locului. Kevin Trapp.

O finală cu incidente. Fanii Eintracht Frankfurt și Rangers s-au ciocnit cu doar două ore înainte de finala Ligii Europa de pe Estadio Sanchez Pizjuan, miercuri seară.

Scenele neplăcute s-au desfășurat pe dintre străzile principale care duceau spre stadion. La începutul podului San Bernardo, care duce pe bulevardul Eduardo Dato, fanii germani i-au atacat pe cei scoțieni, care se așteptau până la finală în barurile locale înainte de a pleca spre Sanchez Pizjuan, la aproximativ doi kilometri distanță.

Poliția arestase deja cinci fani germani ai Eintracht Frankfurt pentru că au agresat fanii Rangers într-o ceartă care a avut loc marți la miezul nopții în fața Catedralei din Sevilla, scrie cotidoanul spaniol Marca.

Prin victoria de aseară, Eintracht-ul lui Oliver Glasner devine a treia echipă care câștigă competiția fără a pierde nici un meci după Chelsea în 2018-19 și Villarreal în 2020-21. Oamenii lui Giovanni van Bronckhorst au dat totul, dar el va trebui să aștepte un trofeu până la meciul cu Hearts din finala Cupei Scoției de sâmbătă. Campiona României la fotbal este CFR Cluj.

Scor la final: 1-1

Rangers au sperat că vor pleca cu un trofeu de la Sevilla când Joe Aribo, care fusese unul dintre cei mai vioi jucători ai echipei sale în prima repriză, a profitat de șansa, punându-i în avantaj în minutul 57. O lovitură de cap greșită a lui Djibril Sow l-a pus pe fundașul care îl urmărea Tuta intrând într-o încurcătură și alunecare, ceea ce ia permis lui Aribo o cursă liberă spre poartă, iar tânărul de 25 de ani și-a păstrat calmul pentru a șuta pe lângă Trapp.

Avantajul lui Rangers a durat însă doar 12 minute, când Borre, care a marcat și în sferturi și semifinale, în victoriile cu Barcelona și West Ham, a fructificat centrarea lui Filip Kostic de la mică distanță.

Ambele echipe au avut ocazii în prelungiri, dar Ryan Kent a lăsat să-i scape oportunitatea de aur în ultimele momente, când Trapp a reușit o salvare miraculoasă din interiorul careului de șase metri respingând șutul englezului din centrarea lui Kemar Roofe.

Penalti ratat de Rangers

O loterie a penaltiurilor produce întotdeauna un învins și un erou și, în acest caz, fostul mijlocaș de la Arsenal, Ramsey a avut rolul nefericit al primului după ce penalty-ul său, al patrulea pentru echipa sa, a fost salvat ușor de portarul german.

Atacantul columbian Borre și-a păstrat calmul la lovitura următoare și s-a asigurat că fanii Eintracht-ului vor petrece mult până la primele ore ale dimineții de joi, știind că echipa lor va concura în faza grupelor Ligii Campionilor sezonul viitor cu un trofeu suplimentar în cabinet.

Gol Frankfurt! Borre înscrie și Frankfurt câștigă Europa League.

Gol Rangers! Roofe transformă, cu un șut tare și plasat. Frankfurt - Rangers 4-4.

Gol Frankfurt! Kostic transformă pe jos, lângă rădăcina barei. Frankfurt - Rangers 4-3.

Ratare Rangers! Ramsey trimite slab, pe centru, iar Trapp apără. Frankfurt - Rangers 3-3

Gol Frankfurt! Kamada înscrie și el, cu un șut în interiorul plasei laterale. Frankfurt - Rangers 3-3.

Gol Rangers! Arfield înscrie și el. Frankfurt - Rangers 2-3.

Gol Frankfurt! Hrustic transformă de la 11 metri. Frankfurt - Rangers 2-2.

Gol Rangers! Davis transformă cu un șut la vinclu. Frankfurt - Rangers 1-2.

Gol Frankfurt! Lens transformă cu siguranță. Frankfurt - Rangers 1-1.

Gol Rangers! Tavernier transformă prima lovitură de departajare. Frankfurt - Rangers 0-1.