FC Barcelona o ține din rău în mai rău. Un nou rezultat mediocru în Spania

Catalanii au ajuns la patru meciuri consecutive fără victorie în campionat și se vorbește despre plecarea lui Ronald Koeman.

FC Barcelona continuă să arate ca o echipă de pluton și se chinuie și în acest sezon. Sâmbătă seara, catalanii au înregistrat un semieșec, în deplasarea de la Deportivo Alaves, acolo unde au încheiat la egalitate, scor 1-1, într-o confruntare ce a contat pentru etapa a 8-a a Primerei Division. Gazdele au deschis scorul în prima repriză, datorită lui Luis Rioja (31), oaspeții au marcat în partea a doua, grație lui Antoine Griezmann, în minutul 63.

Cu câteva secunde mai devreme, cei de la Alaves rămăseseră în inferioritate numerică, după ce Jota fusese eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Fără președinte. Și fără antrenor?

Barcelona a ajuns la patru etape consecutive fără victorie în campionat, după 1-1 cu FC Sevilla, 0-1 cu Getafe și 1-2 cu Real Madrid în „El Clasico”. Marți, președintele Josep Maria Bartolomeu a demisionat, după ce a fost confruntat cu o moțiune de cenzură.

Și viitorul antrenorului Ronald Koeman este nesigur pe banca „roș-albaștrilor”. „Se vorbeşte de schimbare, dar nu sunt nervos. Sunt concentrat asupra meseriei mele. Ştiu că de acum candidaţii (n.r. - la președinția clubului) vor vorbi despre proiectele lor, dar vom vedea cine va fi preşedinte”, a spus olandezul.

Real Madrid nu a avut emoții cu Huesca

Barcelona se află în acest moment pe locul al 12-lea din Primera Division, cu opt puncte. Catalanii au două meciuri mai puțin disputate. Lideră este Real Madrid, cu 16 puncte și 7 partide jucate. Trupa lui Zinedine Zidane n-a avut probleme, sâmbără, pe teren propriu, în confruntarea cu Huesca, echipă de care au trecut cu scorul de 4-1. Pentru gazde au punctat Eden Hazard (40), Karim Benzema (45 și 90) și Federico Valverde (54). Golul oaspeților i-a aparținut lui David Ferreiro (74).

În Anglia, FC Liverpool, campioana en-titre, a trecut prin mari emoții în partida câștigată, acasă, cu West Ham, scor 2-1, în etapa a 7-a din  Premier League. Oaspeții au deschis scorul în minutul 10, prin Pablo Fornals, gazdele au revenit datorită lui Hohamed Salah (42 - penalty) și Diogo Jota (85). „Cormoranii” sunt lideri cu 16 puncte, Everton e pe 2, cu 13 puncte și un meci în minus.