Exclusă din competițiile internaționale, Rusia a jucat fotbal cu Kîrgîzstan. Cine a ieșit învingătoare

Exclusă din competițiile internaționale, Rusia a jucat fotbal cu Kîrgîzstan. Cine a ieșit învingătoare Regulile FIFA privind transferurile ar putea încălca reglementările UE. Sursa Foto: Arhiva EVZ

De la începerea războiului, echipa națională a Rusiei a fost exclusă din competițiile internaționale precum UEFA și FIFA. Așa a rămas că țara să joace fotbal cu cine poate. O partidă amicală a avut loc, sâmbătă, împotriva Kîrgîzstanului.

Echipa națională de fotbal a Rusiei a jucat, sâmbătă, un meci amical împotriva Kîrgîzstanului. Partida s-a încheiat cu victoria Rusiei, scor 2-1.

Meciul de la Bişkek s-a disputat pe Stadionul Dolen Omurzakov şi a fost primul meci al Rusiei în acest an, dar şi prima întâlnire din istorie între cele două echipe naţionale.

Kîrgîzstan a fost cea care a deschis scorul, în minutul 24. Imediat după, Rusia a egalat în minutul 30, dintr-un penalti transformat de Aleksandr Sobolev. Golul victoriei a fost înscris de Daniil Utkin în minutul 87, potrivit știripesurse.ro.

Următorul amical va avea loc în 19 noiembrie, contra selecționatei din Bosnia și Herțegovina, la Sankt Petersburg.

Rusia, exclusă de UEFA din preliminariile pentru Campionatul European de fotbal 2024

Rusia a fost recent exclusă de UEFA din preliminariile pentru Campionatul European de fotbal, ca sancțiune împotriva țării ce a atacat Ucraina. Tragerea la sorți va avea loc luna viitoare la Frankfurt.

„Echipa naţională a Rusiei nu va participa la tragerea la sorţi a preliminariilor Campionatului European din 2024, care se va desfăşura pe 9 octombrie la Frankfurt”, a anunţat marţi Federaţia rusă de fotbal într-un comunicat.

Federaţia a transmis că acest lucru se datorează „deciziei UEFA din luna februarie de a suspenda participarea echipelor naţionale şi de club din Rusia de la competiţiile organizate de forul fotbalistic european până la noi ordine”.

Sancțiuni aspre împotriva fotbalului rusesc

Imediat după începerea războiului, UEFA și FIFA au suspendat cluburile și echipele naționale de fotbal ale Rusiei din toate competițiile lor.

Decizia de interzicere a Rusiei pe o perioadă nedeterminată a venit la după ce FIFA a fost criticată pentru lipsa sa de reacție. Criticii săi au arătat că sancțiunile impuse nu sunt suficient de puternice.

De asemenea, FIFA a propus inclusiv interzicerea temporară a numelui, steagului și imnului național. Sancțiunile inițiale vizau și interdicția de a găzdui meciuri internaționale, însă mai multe federații naționale au cerut măsuri mai ferme.